Handball Premier : Στο -1 από την κορυφή ο εξαιρετικός Διομήδης! (vid)

Μεγάλη ανατροπή- νίκη για τον Διομήδη Άργους με 26-23 επί του ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και έως το 39’. Με ένα εξαιρετικό 10λεπτο (20-30) η Πυλαία μετέτρεψε το 8-7 σε 14-9 με επιμέρους σκορ 6-2, ενώ η ομάδα του Άργους μείωσε στο σκορ (14-10) του ημιχρόνου με γκολ του Ασβεστά στην εκπνοή.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 39’ η Πυλαία ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα 5 γκολ (18-13).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Διομήδης Άργους ήταν το αφεντικό του αγώνα, αλλάζοντας άρδην την εικόνα του.

Αρχικά με σερί 4-0 μείωσε σε 18-17 (43’), στη συνέχεια ισοφάρισε 19-19 (48’), στο 52’ προηγήθηκε με +2 (20-22) και στο 57’ κλείδωσε το ματς όταν ξέφυγε με +3 (21-24), πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 11-3!

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν ένα σπουδαίο διπλό με 26-23 και παράλληλα την 4η συνεχόμενη νίκη τους που τους φέρνει στην 3η θέση ισόβαθμους (11) με τον Δούκα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-5, 8-6, 10-8, 14-10 (ημχ), 15-12, 18-14, 19-18, 20-21, 21-23, 23-26
Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαϊδης, Κόκκινη: 40’ Καβουσανάκης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 5/5-4/4

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μοισιγιεφ 1, Παλάσκας, Αντωνιάδης, Καραγκιοζόπουλος 8, Ντανουλέτ, Τσορτέκης 1, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 1, Μπίλιας, Αλεξανδρίδης 2, Καβουσανάκης, Κυριακίδης 1, Τριανταφυλλίδης Δ. 6, Τριανταφυλλίδης Τ. 3, Θεολόγης, Τζέλη.

Διομήδης Άργους (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου 2, Τσάκαλος, Τσέλιος, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 2, Ασβεστάς 4, Χατζηκωσταντίνου, Μπάγιος 2, Κωστακίδης 2, Μάνθος 2, Βουκαντίνοβιτς, Μπεκιάρης, Μπαλτατζής, Νικολίνταης, Σαλέμ 8, Στεφανίτσης 4.