Serie A : Πήγε για την ανατροπή η Μόντσα, έμεινε το 1-1 (vid)

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Μόντσα και Τορίνο για τη 12η αγωνιστική της Serie A, καθώς «κόλλησαν» στο 1-1. Αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπο ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Η Τορίνο απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο 5ο λεπτό με τον Ζαπάτα και στο 9’ η Μόντσα «απάντησε» στις ευκαιρίες με τον Κολπάνι. Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή στιγμή και πάλι με τον Κολπάνι ενώ στο 25’ η Τορίνο σκόραρε με τον Ροντρίγκες, με το γκολ όμως να ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ του Ζαπάτα στην αρχή της φάσης. Στο 44’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την κεφαλιά του Γκαλιαρντίνι από κοντινή απόσταση.

Στην πρώτη της φάση στο δεύτερο μέρος η «Γκρανάτα» κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα στο 54’, ο Ζαπάτα είδε την κίνηση του Ίλιτς και του πέρασε την μπάλα, με τον Σέρβο μέσο με διαγώνιο πλασέ να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντι Γκρεγκόριο για το 0-1.

Η Μόντσα απάντησε δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Κολπάνι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γκινέιτις, πάτησε περιοχή και «εκτέλεσε» τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για το 1-1, ενώ στο 81’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Ζίμα και Σανάμπρια. Στο 90+1’ ο πορτιέρε της Τορίνο έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Καρμπόνι.