Τον βαθμό στο 90+4′ ο Ατρόμητος, άλλο ένα ματς που δέχεται γκολ στο τέλος ο Πανσερραϊκός!

Δραματικό φινάλε στο Περιστέρι, στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής στη Super League.

Ο Πανσερραϊκός είχε «αγκαλιάσει» το παρθενικό διπλό της σεζόν στην έδρα του Ατρομήτου αλλά η αλλαγή του Ίλιτς, Αντζιέλσκι, ισοφάρισε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1) και χάρισε στον Ατρόμητο τον βαθμό. Πληγώθηκε ξανά στα χασομέρια η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, αήττητο σερί τριών αγώνων έφτιαξαν οι Περιστεριώτες.

Το παιχνίδι στο Περιστέρι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Υψηλός ρυθμός, ενέργεια και πολλά μαρκαρίσματα. Ο Ατρόμητος είχε τα ηνία ως το 20′ αλλά από εκεί και ύστερα ο Πανσερραϊκός ανέβασε την απόδοση του.

Στο 23′ οι Σερραίοι σκόραραν με τον Μπέργκστορμ αλλά ύστερα και από έλεγχο του VAR το γκολ ακυρώθηκε. Στην προσπάθεια του Άλεξιτς να κάνει ψαλιδάκι ο Χατζηστραβός έκανε χέρι.

Το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό με πολλά φάουλ αλλά τα «λιοντάρια» βρήκαν το γκολ που ήθελαν. Συγκεκριμένα, στο 40ο λεπτό οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία αναπτύχθηκαν υποδειγματικά, ο Μασαρίποφ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Χατζηστραβός με φόρα εκτέλεσε τον Τσιντώτα για το 0-1.

Στην επανάληψη, ο Σάσα Ίλιτς αποφάσισε να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του βάζοντας τον Αντζιέλσκι και παίζοντας ουσιαστικά με δύο φορ. Παρόλα αυτά, ο Ατρόμητος όχι μόνο δεν έγινε καλύτερος αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει με προϋποθέσεις την αντίπαλη εστία.

Μάλιστα, λίγο έλλειψε να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο όταν ο Άλεξιτς στο 53′ μπήκε στην περιοχή αλλά ο Τσιντώντας απέκρουσε με το πόδι τελευταία στιγμή.

Όσο περνούσε η ώρα ο Ατρόμητος δεν απειλούσε τον Χοβάν, εκτός από μερικά γεμίσματα είτε από φάουλ, είτε από κόρνερ. Τελικά, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η αλλαγή του Ίλιτς, Αντζιέλσκι, τον δικαίωσε.

Ο Ντιρκς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αντζιέλσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούντε (74′ Κουέν), Ρομπάιγ (74′ Γιουμπιτάνα), Καμαρά (87′ Ντιρκς), Φριντζόνσον (46′ Αντζιέλσκι), Βαλένσια.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστορμ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Χατζηστραβός (88′ Κολομπίνο), Πηλέας (81′ Δεληγιαννίδης), Μασαρίποφ (60′ λ.τ. Τόμας), Άλεξιτς.