Ο Στασινός έκλεψε την μπάλα και το Μαρούσι πήρε το… θρίλερ! (vid)

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του μετά την επιστροφή του στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ ύστερα από 11 χρόνια απουσίας πέτυχε το Μαρούσι στο Λαύριο (93-88 επί της τοπικής ομάδας) μετά από συναρπαστική αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Είναι η δεύτερη συνολικά νίκη των «κιτρινόμαυρων» στο 32ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα και πρώτη για τον κόουτς του Αμαρουσίου Γιώργο Λιμνιάτη (λόγω ασθένειας του στο ματς κόντρα στην Καρδίτσα είχε καθοδηγήσει τους «κιτρινόμαυρους» ο συνεργάτης του, Άγγελος Τσίκληρας) που τους τρεις τελευταίους μήνες της περασμένης σεζόν είχε καθοδηγήσει τους «Μεταλλωρύχους».

Το Λαύριο άρχισε καλύτερα τη συνάντηση και με 10 πόντους του Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους προηγήθηκε με 25-16 στο 9’. Η ομάδα του βορείου προαστίου, ωστόσο, απάντησε με επιμέρους σκορ 14-2 με 6 πόντους του Αζάϊα Μπρίσκοου και προσπέρασε με 30-27 τρία λεπτά αργότερα.

Με τον Μπρίσκοου να παραμένει «καυτός» οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διαφορά 10 πόντων (62-52) στο 26’, προηγήθηκαν και ένα λεπτό αργότερα με 11 (55-64 με τρίποντο του Ορφέα Στασινού), όμως, το Λαύριο με έξι σερί πόντους του Καλίντ Μουρ ισοφάρισε σε 76-76 στο 34’.

Με επτά συνεχείς πόντους με ένα τρίποντο του Μάρκους Θόρτον οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 88-85, 2’ και 17’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης, όμως, οι Χάρης Γιαννόπουλος, Μίροσλαβ Ραντούλιτσα έδωσαν ξανά προβάδισμα στο Μαρούσι (89-88) με 1’ και 21’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Στο 39’ ο Στασινός έκανε καθοριστικό κλέψιμο στον Τζέρικολ Χέλεμς, που έδωσε τη δυνατότητα στον Γιαννόπουλο στον αιφνιδιασμό να κάνει το 91-88. Οι «Μεταλλωρύχοι» δεν κατάφεραν να ανταποδώσουν και οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τους δύο βαθμούς.

Κορυφαίοι των νικητών ο Αζάϊα Μπρίσκοοου με 24 πόντους με 11/14 δίποντα, ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 18 με 8/9 δίποντα, ο Σακούρ Τζούστον που έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ έδωσε και 4 ασίστ, ο Γιαννόπουλος με 18 πόντους με 2 τρίποντα και ο Στασινός με 5 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-47, 66-69, 88-93.