Super League : Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της 2ης φάσης και η νίκη του ΠΑΟΚ στον τελικό των μπαράζ κόντρα στον Ολυμπιακό (photos)

Στον πρώτο τελικό της σεζόν, που διεξήχθη στο Αγρίνιο, ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής κόντρα στον Ολυμπιακό και ο κάτοχος του 1ου εισιτηρίου για τα play off του πρωταθλήματος U17.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν πιο αποτελεσματική, φτάνοντας στη νίκη που της δίνει το αβαντάζ πρόκρισης στην τελική φάση.

Νευρικότητα και λάθη, αλλά και διάχυτος δυναμισμός ήταν τα χαρακτηριστικά στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, έβγαινε ωραία από τα πλάγια, ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου σαφώς πιο απειλητικός. Έφτασε δύο φορές μάλιστα, κοντά στο γκολ, με τον Τσίτσιλα στο 2′ και στο 18′.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και είχε δυο καλές ευκαιρίες τόσο με τον Κτενά, όσο και με τον Τζάμαλη.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά στο σκορ. Στο 47′ ο Στύλος έβγαλε την ασίστ και ο Ντούνγκα πλάσαρε με άνεση για το 0-1. Καταφανώς καλύτερος ο Δικέφαλος, επικράτησε πλήρως στη συνέχεια, αποτελώντας μόνιμη απειλή προς την αντίπαλη εστία. Σε μια από τις επιθέσεις του, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με την ανατροπή του Μύθου. Το εκτέλεσε, με ωραίο τρόπο, ο Κοσίδης στο 69′ κάνοντας το 0-2.

Στο 80ό λεπτό ο Μιχαηλίδης πάτησε περιοχή, ανατράπηκε από τον Μπαταούλα και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Φίλης πετυχαίνοντας το 1-2.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ και ΕΔΩ

Ολυμπιακός (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος, Φράγκος, Καρκατσάλης, Σουλανιάκου, Φίλης, Ζουριδάκης (55’ Μιχαηλίδης), Πλις (61’ Λάνα), Μπιμπίκας (46’ Τζάμαλης), Δαρβίρας (73’ Καρακώστας), Βασιλακόπουλος (61’ Κτενάς)

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Ορφανός) : Μπελερής, Τσιότας, Βυρσωκινός, Κοσίδης, Μπαταούλας, Ελευθεριάδης, Τσίτσιλας (79′ Μπέρδος), Παπανικόπουλος (87′ Γκιόκα), Στύλος (74′ Θεοφίλου), Μύθου, Ντούνγκα