Volley League : Παναθηναϊκός… 4×4 πέρασε αλώβητος από την Ορεστιάδα

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στην Ορεστιάδα κόντρα στον Άθλο και με πρωταγωνιστές τους Ερνάντες και Πετρέα, επικράτησε 3-1 σετ για την 4η αγωνιστική της Volley League και πλέον ετοιμάζεται για το πρώτο ευρωπαϊκό ματς της σεζόν με αντίπαλο τη Σούσα στο Αζερμπαϊτζάν στις 22/11 για το Challenge Cup.

Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός πήρε πρώτος κεφάλι το σκορ (8-11), ωστόσο ο Άθλος με τον Ρίστιτς στο σερβίς κατάφερε και ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά (13-12). Οι γηπεδούχοι με επιθετικές λύσεις και σταθερό μπλοκ βρέθηκαν στο +2 (17-15), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλος να καλέσει time out. Αυτό βοήθησε τους παίκτες του Παναθηναϊκού να… σπάσουν τον ρυθμό και στη συνέχεια να βρεθούν αυτοί με το +2 (19-21) σε ένα κομβικό σημείο του σετ. Οι «πράσινοι» έφτασαν σε τρία set balls τα οποία εκμεταλλεύτηκαν, κατακτώντας το πρώτο σετ με 21-25.

Εξίσου ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο σετ της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων (4-2), όμως είδαν τον Παναθηναϊκό ν’ ανατρέπει τη διαφορά (5-7). Το σκορ στη συνέχεια είχε πολλές ανατροπές, με τον Παναθηναϊκό στην τελική ευθεία να παίρνει διαφορά τριών πόντων (17-20). Η διαφορά αυτή διαχειρίστηκε σωστά από τους «πράσινους», οι οποίοι με 22-25 διπλασίασαν τα σετ τους.

Ο Άθλος Ορεστιάδας, όντας με την πλάτη στον τοίχο, έπρεπε να βρει αντίδραση στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια. Ο Παναθηναϊκός πήρε πρώτος μία διαφορά δύο πόντων (15-17), άμεσα όμως ο Άθλος έφερε το σετ στα ίσα (17-17). Η τελική ευθεία βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 20-20, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 5-0 και να μειώνουν 2-1 στα σετ με 25-20.

Αντίστοιχη εικόνα με το τρίτο σετ είχε και το τέταρτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Πρωταγωνιστές στο τέταρτο σετ ήταν τα χαμένα σερβίς, κυρίως από τη μεριά των γηπεδούχων. Το γεγονός αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός στα τέλη του σετ, αποκτώντας προβάδισμα δύο πόντων (21-23). Οι «πράσινοι» με καλά μπλοκ από τον Πετρέα κατάφεραν και πήραν το σετ με 21-25 και συνάμα το ματς με 3-1 σετ.