Basket League : Με Πίτερς, Κάναν και 111 πόντους ο Ολυμπιακός πέρασε από το Μαρούσι | HIGHLIGHTS

Σκοράροντας 111 πόντους ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Αγίου Θωμά, επικρατώντας με 111-83 του Αμαρουσίου για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε εξαιρετική βραδιά τους Πίτερς και Κάνααν ενώ τελείωσαν το παιχνίδι με 16/32 τρίποντα, στο πιο παραγωγικό τους παιχνίδι στη φετινή σεζόν. Ο πρώτος τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5/7 τρίποντα, ενώ ο Κάνααν είχε 23 πόντους με 7/9 τρίποντα και 4 ασίστ. Θετική η εμφάνιση από τους Ίγκνας Μπραζντέικις (13 πόντοι) και Λουκ Σίκμα (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ) για τον Ολυμπιακό που είχε 24 ασίστ και μόλις 10 λάθη.

Από την άλλη πλευρά για το Μαρούσι που στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Αϊζάια Μπρίσκοου είχε 20 πόντους και 6 ασίστ, ο Aχμέντ Χιλ προσέθεσε 14 πόντους και ο Χάρης Γιαννόπουλος 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα να πάρουν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και να προηγηθούν ως και 13-9 στο πρώτο πεντάλεπτο. Σταδιακά όμως ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στον δικό του ρυθμό και με τους περιφερειακούς να σκοράρουν πίσω από τα 6,75μ. έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με μικρό προβάδισμα. Το Μαρούσι ωστόσο βρήκε και πάλι λύσεις στα πρόσωπα των Μπρίσκοου και Γιαννόπουλου προσπερνώντας με 33-32. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Σίκμα έτρεξε σερί 10-0 με το οποίο κατάφερε να προσπεράσει σε 42-33 ενώ πήγε στα αποδυτήρια με τη μέγιστη ως εκείνο το σημείο διαφορά, με το σκορ 41-53.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός συντήρησε σταθερά το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα ενώ για ένα τρίλεπτο κράτησε το Μαρούσι χωρίς καλάθι εντός παιδιάς και τρέχοντας επιμέρους σκορ 16-3 έκανε το σκορ 79-56 στο 28′. Με τον Πίτερς να συνεχίζει μα σκοράρει οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας στο 90-66 στο 33′ ενώ τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Λούντζης έκανε το 100-77. Οι δύο προπονητές μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες τους, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά στην επικράτηση με 111-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111