Στον Αλμυρό η πρώτη ήττα των Αετών Βέροιας

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, οι Αετοί Βέροιας γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής.

Και θα λέγαμε απόλυτα δίκαια, καθώς ο Αλμυρός έπαιξε εξαιρετικά, πήρε από την αρχή «κεφάλι» στο σκορ και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τα ατού των φιλοξενούμενων. Χαρακτηριστικό είναι πως στην 1η περίοδο, το σκορ ήταν 27-6(!) υπέρ των γηπεδούχων, δείγμα του σημαντικού περιορισμού των επιθετικών αρετών που έχουν δείξει στο πρωτάθλημα οι “ασπρόμαυροι”.

Ακολούθησε ένα επίσης χαμηλό τέμπο από πλευράς Αετών, που είδαν τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα και συγκεκριμένα στο -20 του πρώτου ημιχρόνου (39-19).

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και φανέρωσαν τη διάθεση τους να αλλάξουν τη…μοίρα τους, μειώνοντας τη διαφορά, η οποία ωστόσο παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό πόντων (55-45).

Ακόμη περισσότερη και εντονότερη ήταν η προσπάθεια από πλευράς φιλοξενούμενων στο 4ο δεκάλεπτο, όμως ο Αλμυρός έβρισκε τις λύσεις σε καθοριστικά χρονικά σημεία του αγώνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέφτει και να διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας.

Η τελευταία κόρνα του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με τελικό σκορ 80-70 και τους Αετούς να κοιτούν άμεσα το επόμενο παιχνίδι, το οποίο είναι επίσης εκτός έδρας και συγκεκριμένα την Κυριακή 25/11 και ώρα 17.00 στο Άργος Ορεστικό με την τοπική ομάδα.

Να σημειώσουμε πως έξι λεπτά περίπου πριν το τέλος, τραυματίστηκε ο Θανάσης Νικάι, ο οποίος αναγκάστηκε να αποχωρήσει και μετέβη στο νοσοκομείο για να του τοποθετηθούν ράμματα στο χείλος.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Κοχλιαρίδης, που έφτασε τους 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι Σαχμπατιάν με 15 και Ιωσηφίδης με 8.

Τα δεκάλεπτα: 27-6, 39-19, 55-45, 80-70

Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 18(4), Πολίτης 23(5), Παπούλιας 20, Αργύρης, Μυλωνάς 6(1), Βαλαμούτης, Μασούρας, Πελεκούδας 7, Μαμούρας 6.

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης): Δαχρετζής 2, Κοχλιαρίδης 20(1), Σαχμπατιάν 15, Παπαδόπουλος Ι.Μ., Νικάι 6(1), Γιαμπατζίδης 2, Ιωσηφίδης 8(2), Μητακίδης 4, Γάτσος 4, Γκάνας 3, Σαζακλίδης 6(1).