Volley League : Σε μία ώρα ο Μίλωνας «καθάρισε» τον Άθλο Ορεστιάδας

Με κεκτημένη ταχύτητα από την Ευρώπη, ο Μίλωνας νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας με 3-0 σετ σε 62 λεπτά και επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στις νίκες στη Volley League.

Με πρωταγωνιστή τον πασαδόρο Λουκ Χερ και με φοβερό σερβίς που απέφερε 16 άσσους (6 ο Χερ και 4 ο Μολίνα) ο Μίλωνας έκανε επίδειξη δύναμη και ανέβηκε στους 6 βαθμούς στη βαθμολογία. Ο Πολουγιάν ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους ενώ η ομαδική αποτελεσματικότητα στην επίθεση άγγιξε το 53%.

Αντίθετα, ο Άθλος έκανε τη χειρότερη εφετινή του εμφάνιση. Δεν προσαρμόστηκε στο γήπεδο, η υποδοχή του ήταν τραγική, κανείς παίκτης του δεν έπιασε διψήφιο αριθμό πόντων και διατηρήθηκε στους 4 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Μίλων έδειξε τις προσθέσεις του από το ξεκίνημα με το σερβίς του Χερ που πήρε τρεις σερί άσσους και άνοιξε το σκορ σε 6-2. Ακολούθησε η σειρά του Γιορντάνοφ που πήρε άσσο και έδωσε την ευκαιρία για έμμεσους πόντους ανεβάζοντας τη διαφορά στο νταμπλ σκορ (14-7). Στο 18-11 ο Χαραλαμπίδης έδωσε τη χαριστική βολή. Με αποτελεσματικό σερβίς έδωσε την ευκαιρία για σερί 6-0 ανεβάζοντας το σκορ στο 24-11. Ο Μπουάτι μείωσε 24-12 αλλά ο Μπέικ έχασε το σερβίς για το 25-12.

Στο 2ο σετ ήταν η σειρά των Πολουγιάν, Γιορντάνοφ να «βομβαρδίσουν» από τα 9 μέτρα. Το σκορ άνοιξε σε 13-8, ο Άθλος δεν απάντησε ποτέ και μέχρι το τέλος του σετ διατηρήθηκε η διαφορά για το 25-19 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Χερ με 2 άσους και ο Μολίνα με 3 άσσους έκαναν γρήγορα το 8-2. Ο Άθλος έμοιαζε σκιά του καλού εαυτού του, ο Μίλων δε χαλάρωσε καθόλου και έφτασε στο εντυπωσιακό 25-12.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.