Επιστροφή στις νίκες σε ματς «θρίλερ» για τους Αετούς Βέροιας, “βαριά” ήττα για τη Μελίκη (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Την 5η νίκη στα έξι ματς πρωταθλήματος πανηγύρισαν σήμερα οι Αετοί Βέροιας.

Σε ένα δραματικό σε εξέλιξη ματς στο ΔΑΚ Άργους Ορεστικού, η ομάδα της Ημαθίας κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο και να επιστρέψει στις νίκες, μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας στον Αλμυρό.

Όπως μπορεί εύκολα να διαπιστώσει κάποιος από το τελικό σκορ, ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Αετοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους σε καθοριστικά χρονικά σημεία του ματς και επέστρεψαν στην Ημαθία έχοντας δύο ακόμη βαθμούς στο σακούλι τους.

Μετά από ένα δυναμικό ξεκίνημα στο 1ο δεκάλεπτο, με πολύ καλή άμυνα στα αντίπαλα ατού, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο διάστημα αυτό με τέσσερις πόντους διαφορά (13-17).

Σταδιακά όμως, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν με τη σειρά τους την άμυνα και βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι “ασπρόμαυροι” να δεχτούν 16 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πετύχουν 13.

Η εναλλαγή του προβαδίσματος αλλά και οι δυνατές μονομαχίες, ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να πάρουν διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με «βραχεία κεφαλή» για την ομάδα της Ημαθίας (44-46).

Το τελευταίο δεκάλεπτο αναμενόταν «γκραν-γκινιόλ» όπως και ήταν. Οι δύο αντίπαλοι έδωσαν ομηρικές μάχες, πολλά τα άστοχα σουτ, όμως αυτοί που ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος ήταν οι Αετοί, που πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη, τόσο βαθμολογικής όσο και ψυχολογικής σημασίας.

Πρώτος σκόρερ των “ασπρόμαυρων” ήταν ο Κοχλιαρίδης, που έφτασε τους 18 πόντους (o άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, καθώς έβαλε το νικητήριο καλάθι 5.7 δεύτερα πριν το τέλος) και τον ακολούθησε ο Δαχρετζής με 10.

Επόμενο παιχνίδι για τους Αετούς, την Κυριακή 3/12 και ώρα 17.00 στο ΔΑΚ «Βικέλας» με τον Πιερικό Αρχέλαο.

Δεκάλεπτα: 13-17, 29-30, 44-46, 58-60

Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 16(2), Φωτιάδης 13(3), Κόττας 13(2), Σπυρόπουλος 3(1), Μαλιούρας 2, Παράσχος 6(2), Γιαμούζης, Τράντας 5(1).

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης): Δαχρετζής 10(1), Κοχλιαρίδης 18(2), Σαχμπατιάν 8, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 5(1), Γιαμπατζίδης 5, Ιωσηφίδης 4, Μητακίδης, Γάτσος, Γκανάς 2, Σαζακλίδης 8(2).

Την ίδια ώρα, ο ΓΑΣ Μελίκη γνώριζε βαριά ήττα στη Θεσσαλονίκη (80-56) από τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, με τους νεοφώτιστους να σημειώνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.