Γ Εθνική : Στην 8η θέση η Ελλάς Σύρου, 2-0 την Ερμιονίδα

Σημαντικό τρίποντο, το έκτο φετινό για την Ελλάδα Σύρου, που στο εξ αναβολής ματς της 12ης αγωνιστικής, επικράτησε της ΑΕ Ερμιονίδας με σκορ 2-0.

Οι νησιώτες, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έκαμψαν την αντίσταση της Ένωσης, που βρίσκεται πλέον σε δυσχερή θέση όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Ελλάς έδειξε τις διαθέσεις της. Μέχρι το 10′, οι γηπεδούχοι είχαν τρεις καλές στιγμές, με τον Μελισσόπουλο και δις με τον δραστήριο Μούντριχα, ο οποίος ήταν κι αυτός που άνοιξε το σκορ.

Στο 13ο λεπτό, ο Παυλόπουλος έκανε την ασίστ στον πρώην ποδοσφαιριστή του Πανιωνίου, ο οποίος από πλεονεκτική θέση, νίκησε τον Κουζούνια για το 1-0.

Με το γρήγορο τέρμα, ουσιαστικά η ομάδα της Σύρου απλοποίησε τα πράγματα και έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Η Ερμιονίδα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 23′ είχε μια καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά η κοντινή κεφαλιά του Διγκόζη κατέληξε άουτ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι θέλησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, αλλά τα σουτ των Παυλόπουλου και Μηνά δεν βρήκαν στόχο.

Στο 58′ τα πάντα κρίθηκαν όταν ο Μηνάς έκανε την ασίστ για τον Μελισσόπουλο και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κουζούνια (2-0).

Ακολούθησαν δύο ακόμα καλές στιγμές για τους γηπεδούχους με τους Μούντριχα και Κόντσι, όμως ο πορτιέρο της Ένωσης ήταν σε ετοιμότητα, ενώ στο 86′ ο Φυτόπουλος είχε δοκάρι για την Ερμιονίδα.

Οι αρχικές συνθέσεις

Ελλάς Σύρου : Παπαδόπουλος, Ζαφείρης, Ζάχι, Αγιώτης, Μάγκας, Μπόσιο, Μούντριχας, Καρμοίρης, Παυλόπουλος, Μελισσόπουλος, Μηνάς

ΑΕ Ερμιονίδας : Κουζούνιας, Κουζής, Βιρβίλης, Πορφυρόπουλος, Τριμπόνιας, Διγκόζης, Φυτόπουλος, Δρόσος, Κορακιανίτης, Ψύχας, Τάσιος