Premier League : Η Φούλαμ νίκησε τη Γουλβς στο…φεστιβάλ πέναλτι! (vid)

Η Φούλαμ υποδέχθηκε τη Γουλβς στο τελευταίο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Premier League. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν τελικά με 3-2, σε ένα παιχνίδι όπου υπήρχαν και τρία πέναλτι. Λυτρωτής για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα (πρώην προπονητής του Ολυμπιακού) ήταν ο Γουίλιαν που πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του.

Η Φούλαμ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της ευκαιρία. Συγκεκριμένα ο Άντονι Ρόμπινσον βρήκε τον Άλεξ Ιγουόμπι μέσα στην περιοχή και αυτός με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Στο 10′ οι Λονδρέζοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ όμως το σουτ του Τομ Κέρνι σταμάτησε πάνω στον Ζοσέ Σα. Η Γουλβς απείλησε για πρώτη φορά στο 15′. Ο Χουάνγκ Χι Τσαν έκανε το σουτ από το όριο της περιοχής όμως στάθηκε άτυχος αφού η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Τελικά, η Γουλβς κατάφερε να ισοφαρίσει στο 22′. Ο Μπελεγκάρντ βρήκε τον αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή, Ματέους Κούνια και αυτός με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 29′ η Φούλαμ προσπάθησε να πάρει ξανά προβάδισμα όμως το πλασέ του Ιγουόμπι έφυγε λίγο έξω. Στο δεύτερο ημίχρονο αυτή που έγινε πρώτη επικίνδυνη ήταν η Γουλβς, με την κεφαλιά του Κούνια όμως να μην μπορεί να νικήσει τον Λένο.

Στο 59′ η Φούλαμ κέρδισε πέναλτι σε παράβαση του Νέλσον Σεμέδο και ο Γουίλιαν με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-1. Στο 69′ η Φούλαμ παραλίγο να κάνει το 3-1 όμως ο Ζοσέ Σα σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Ιγουόμπι. Τελικά, η Γουλβς απάντησε με το ίδιο νόμισμα, δηλαδή με πέναλτι. Εύστοχος για τους «λύκους» ήταν ο Χουάνγκ Χι Τσαν που έκανε το 2-2.

Τελικά, το παιχνίδι έμελλε να έχει και άλλο δράμα, με τη Φούλαμ να κερδίζει ακόμα ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις. Ο Γουίλιαν ανέλαβε ξανά την εκτέλεση και νίκησε εκ νέου τον Σα για το 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Με τη νίκη τους οι Λονδρέζοι ανέβηκαν στους 15 βαθμούς και ισοβαθμούν στη 12η θέση τόσο με Γουλβς, όσο και με Κρίσταλ Πάλας.