Πέρασε από την Κοζάνη ο ΠΑΟΚ και Β (photos+vid)

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ Β, που πέρασε από μια δύσκολη έδρα και ανέβηκε στην 6η θέση του 1ου ομίλου της Super League 2.

Ο “δικέφαλος” κατάφερε να…αποδράσει από την Κοζάνη χάρη στο γκολ του Γκούμα στο 83ο λεπτό και ενώ το ματς είχε πάρει μια “άγρια” ομορφιά.

Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο ματς και τελικά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να βρεθεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στο 12ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Πάνου έκανε τη σέντρα, ο Καλλέργης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 23′ ήταν η σειρά του Σιατραβάνη να απειλήσει την εστία του ΠΑΟΚ, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Η πίεση της Κοζάνης έγινε πιο έντονη και δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά, αλλά η κεφαλιά που έπιασε δεν βρήκε στόχο.

Στο 36′ η πρώτη καλή στιγμή για τον “δικέφαλο”. Ο Δαρέλας δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μπογκντάνοβιτς.

Δύο λεπτά μετά, ξανά ο ΠΑΟΚ στο προσκήνιο, ο Βρακάς χάνει μεγάλη ευκαιρία, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κοζάνη μπήκε εξίσου δυνατά όπως το πρώτο και στο 59′ ο Καλλέργης δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μοναστηρλή, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια.

Στο 63′ οι γηπεδούχοι είχαν διπλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Ψάλτης αρχικά σούταρε, ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ απέκρουσε και στην επαναφορά ο δραστήριος αλλά μοιραίος Καλλέργης έστειλε την μπάλα άουτ.

Και ενώ το παιχνίδι είχε πάρει μια “άγρια” ομορφιά, ο ΠΑΟΚ έφτασε πρώτος στο γκολ και μάλιστα σε πολύ καθοριστικό χρονικό σημείο. Στο 83ο λεπτό, ο Γκούμας έκανε την ατομική προσπάθεια και με έξοχο πλασέ, νίκησε τον Μπογκντάνοβιτς για το 0-1.

Στα λεπτά που απέμειναν, δεν σημειώθηκε κάποια καλή ευκαιρία και έτσι ο “δικέφαλος” αποχώρησε από την Κοζάνη με την 4η φετινή του νίκη.

δείτε φωτογραφίες στο top-sport.gr

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης) : Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Αναστασόπουλος, Τσιμπούκας (87′ Ποζατζίδης), Σουλιώτης, Ψάλτης (64′ Καραγιάννης), Σιατραβάνης (87′ Ασλαμπάλογλου), Γραμμένος, Νάτσος, Καλλέργης (78′ Κανούλας)

ΠΑΟΚ Β (Αλέξανδρος Αλεξιάδης) : Μοναστηρλής, Τσοπούρογλου, Κιτσάκης, Γιαξής, Παντεκίδης, Νινούα (78′ Σπυράκος), Ρουμιάντσεβ (64′ Γρόσδης), Δαρέλας, Ρικάρντο (64′ Τασιούρας), Βρακάς (78′ Γκούμας), Πανίδης (69′ Γκιτέρσος)