LaLiga : Έχασε την ευκαιρία να “πιάσει” την 5η θέση η Σοσιεδάδ (vid)

Η Σοσιεδάδ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ και δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο παρά να αρκεστεί στον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Οσασούνα (1-1) για τη 15η αγωνιστική της La Liga.

Πλέον οι Βάσκοι βρίσκονται στην 5η θέση του πρωταθλήματος με 26 βαθμούς και έχασαν την ευκαιρία να ισοβαθμήσουν με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στην 5η. Από την άλλη η Οσασούνα παρέμεινε στη 14η θέση με 15 βαθμούς στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πολύ γρήγορα το σκορ, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Μόι Γκόμεθ βρήκε με πολύ ωραία μπαλιά τον Μπούντιμιρ ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0.

Ωστόσο, η Σοσιεδάδ εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική ευκαιρία της στο πρώτο μέρος με τον Σαντίκ στο 41′ να εξαπολύει μία «βολίδα» για το 1-1 με τον Ερέρα να είναι ανήμπορος να επέμβει.

Το δεύτερο 45λεπτο είχε μόλις μία σημαντική φάση με τον Μερίνο στο 62′ να παίρνει το ριμπάουντ αλλά το σουτ του να καταλήγει στο κέντρο της εστίας και στα χέρια του Ρεμίρο.