“Μοιρασιά” στο Περιστέρι, βαθμό ο ΠΑΣ Γιάννινα “ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση

Με όλη τη…δράση να σημειώνεται από το 64ο λεπτό και μετά, Ατρόμητος και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 και βελτίωσαν ελαφρώς τη βαθμολογική τους συγκομιδή.

Η ομάδα του Περιστερίου, άνοιξε το σκορ στο 64′ με τον Ρομπάιγ, σε ένα διάστημα που ήταν καλύτερη, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν ποτέ και «τσίμπησαν» πόντο με πέναλτι του Εραμούσπε στο τέλος.

Τρίτη σερί ισοπαλία και αήττητο πέντε αγώνων για τον Ατρόμητο, τρίτο «Χ» σε τέσσερα ματς για τον ΠΑΣ, που παραμένει όμως χωρίς νίκη σε 12 αγωνιστικές.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να έχει περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας, όμως ο ΠΑΣ ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με τον Ριένστρα να κοντρολάρει εντός της μεγάλης περιοχής στο 11’, αλλά να σουτάρει ψηλά άουτ. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα (13’) οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν και νέα ευκαιρία, όταν μετά από αντεπίθεση, εξαιρετική ανάπτυξη και βαθιά μπαλιά του Σόρια, ο Παμλίδης κοντρόλαρε υπέροχα και σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 15’ ο Ατρόμητος έφτιαξε την πρώτη του τελική προσπάθεια, με τον Βέργο να σουτάρει και με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν, αλλά με τη φάση να θεωρείται ως μη γενόμενη, αφού είχε δοθεί οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 18’ ο ΠΑΣ απείλησε ξανά την εστία του Τσιντώτα, σε φάση που ξεκίνησε από λάθος πάσα του Ασεβέδο, ο προωθημένος Σόρια σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση, άστοχα.

Στο 21’ ο Έντερ έκανε σέντρα σουτ, με τον Κλέιμαν να αποκρούει με υπερένταση και ενώ η μπάλα κατευθύνονταν εντός εστίας, ενώ στο 34’ ο ΠΑΣ έχασε κι άλλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν Σόρια, Ροσέρο, Μπάλαν και Παμλίδης συνδυάστηκαν ιδανικά εντός μεγάλης περιοχής, με τον τελευταίο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα και με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να του αρνείται το γκολ. Ο Ατρόμητος έχασε τη μεγαλύτερη δικιά του ευκαιρία για το πρώτο ημίχρονο στο 40’, όταν ο Ρομπάιγ έκανε συρτό γύρισμα από τα δεξιά, ο Βέργος πλάσαρε στην κίνηση από πολύ πλεονεκτική θέση, αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε εντυπωσιακά!

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κούεν να βρίσκει χώρο και να πιάνει δυνατό μακρινό σουτ στο 50’ αλλά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από τη συμβολή των δοκών, ενώ στο 54’ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, με το πλασέ του Αγκιμπού Καμαρά να είναι και εκείνο άστοχο για μερικά εκατοστά.

Κυρίαρχος στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ατρόμητος, έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία να σκοράρει στο 59’, όταν ο Κλέιμαν αρνήθηκε το γκολ με διαδοχικές εντυπωσιακές επεμβάσεις, αρχικά στον Καμαρά και στη συνέχεια στον Ρομπάιγ. Τελικά, οι Περιστεριώτες «μετέφρασαν» την υπεροχή τους σε προβάδισμα στο 64ο λεπτό, όταν ο Βέργος έκλεψε από τον Τσαούση και στη συνέχεια ο πεσμένος στο χορτάρι Εραμούσπε προσπάθησε να απομακρύνει με τάκλιν, στέλνοντας όμως την μπάλα στον Ρομπάιγ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Κλέιμαν και τον νίκησε με όμορφο πλασέ, για το 1-0!

Ο ΠΑΣ προσπάθησε στη συνέχεια με τις αλλαγές για την ισοφάριση και ο Ατρόμητος έβρισκε όλο και περισσότερους χώρους.

Σε μία από τις αντεπιθέσεις, στο 80′, κέρδισε κόρνερ, η μπάλα κόλλησε στην περιοχή, ο Ασεβέδο σούταρε, αλλά ο Τσαούσης έδωσε την μπάλα στη γραμμή!

Ο ΠΑΣ έτσι έμεινε ζωντανός και στο 84′, η αλλαγή του Στάικου, Μπατίστ, βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, ο Ντε Μποκ τον ανέτρεψε και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο Εραμούσπε πήρε την ευθύνη και ισοφάρισε στο 87ο λεπτό.

Στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΣ κόντεψε να «κλέψει» και το τρίποντο, με τον Σόρια να βγάζει σέντρα από δεξιά και τον Γκάρο να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά από καλή θέση!