Μπορεί να έπαιζε με “μισή” ομάδα, όμως η Εφές κέρδισε τον Παναθηναϊκό (vids)

Την έκτη του ήττα στη EuroLeague υπέστη ο Παναθηναϊκός με 71-68 από την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη για τη 12η αγωνιστική.

Το νωθρό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, εκμεταλλεύτηκε η Αναντολού Εφές παρά τις απουσίες της και πήρε το προβάδισμα. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν κακή απόδοση στην άμυνα κι επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεκινήσουν με 5/5 σουτ, με συνέπεια να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά (14-4 στο 4′). Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +12 (23-11 στο 8′) κι αν δεν ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (1/5 τρίποντα), θα μπορούσαν να είχαν ξεφύγει ακόμη περισσότερο. Με συνεχείς αλλαγές ο Αταμάν προσπαθούσε να βρει το κατάλληλο σχήμα για την αντεπίθεση της ομάδας του. Η εικόνα υπεροχής της Αναντολού Εφές συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, με τον Ντάριους Τόμπσον να παίρνει τη σκυτάλη από τον Σέιν Λάρκιν και να πατάει το γκάζι για το +13 (34-21 στο 16′), που ήταν κι η μέγιστη διαφορά του πρώτου μέρους. Κάπου εκεί οι «πράσινοι» αντέδρασαν και κατάφεραν με τον Κέντρικ Ναν να μειώσουν (37-31) στο ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/9 τρίποντα, 8 λιγότερα ριμπάουντ (13 έναντι 21), αλλά και 6 ασίστ για 7 λάθη.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και με επιμέρους σκορ 7-1 έφερε την αναμέτρηση στα ίσια (38-38) με κάρφωμα του Λεσόρ. Oι «πράσινοι» μπήκαν και μπροστά λίγο αργότερα αφού ήταν σαφώς καλύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Από τη μία ο Σέιν Λάρκιν με τον Ταϊρίκ Τζόουνς κι ο Τζέριαν Γκραντ με τον Ματιάς Λεσόρ από την άλλη έδιναν λύσεις στις ομάδες τους. Στο 38’ ο Κέντρικ Ναν έκανε το 68-65 αλλά δεν έφτανε. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν πέντε γρήγορους και αναπάντητους πόντους για να ανακτήσουν το προβάδισμα (70-68) με 49.7” για το τέλος. Ο Εργκίν Αταμάν πήρε τάιμ άουτ, η μπάλα πήγε στον Κώστα Σλούκα, που αστόχησε πάνω σε άμυνα. Ο Ντάριους Τόμπσον έβαλε 1/2 βολές για το +3 (71-68) στα 7.6” και στη συνέχεια ο Ντίνος Μήτογλου δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση αφού αστόχησε από τα 6.75.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68.

Αναντολού Εφές (Τζαν): Λάρκιν 20 (2), Γκαζί 2, Τόμπσον 7, Χόλατζ 3 (1), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8, Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (3), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1), Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1), Μαντζούκας.