Handball Premier : Συνεχίζει το σερί στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού συνέχισε τη φετινή ξέφρενη πορεία της, σε Ελλάδα και Ευρώπη, αφού πέτυχε το «14 στα 14».

Μετά την πρόκριση στη φάση των «16» του EHF European Cup, ο Ολυμπιακός επέστρεψε νικηφόρα στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με 32-22 του ΑΣΕ Δούκα στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ (κεκλεισμένων των θυρών), για τη 10η αγωνιστική. Κόντρα στον Δούκα, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, πήραν μεγάλες διαφορές (+11) και έφυγαν με σημαντικό «διπλό» από το Μαρούσι, διευρύνοντας το νικηφόρο σερί τους στη Handball Premier.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-1, όμως ο Σλίσκοβιτς ισοφάρισε σε 2-2, στο 2:30. Ο Παπαβασίλης έβαλε μπροστά (3-4) τους Πειραιώτες, στο 6:16, με τον Σλίσκοβιτς να σκοράρει ξανά, στο 7:19, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +2 (3-5). Ο Δούκας έφερε το ματς στα ίσια (6-6), αλλά ο Βίντα έδωσε και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων (6-8) στους «ερυθρόλευκους», στο 14:29. Φοβερό γκολ του Σάββα (16:22) και 10-8, με τον Παπαβασίλη να «χτυπάει» στην κόντρα, για το 11-8, με εξαιρετικό πλασέ, στο 17:13. Στο 25ο λεπτό, με νέο γκολ του Παπαβασίλη, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ξέφυγε με +3 (11-14), ενώ στο 27:35, ο Μιχαηλίδης διαμόρφωσε το 15-11 του ημιχρόνου.

Στο 33:10, ο Κάβτσιτς «ανέβασε» τον Ολυμπιακό στο +6 (11-17), με τον Βίντα να σκοράρει, ένα λεπτό μετά, για το +7 (11-18). Νέο γκολ του Κάβτσιτς (38:29) και +9 (12-21) ο Ολυμπιακός, ο οποίος «μπήκε» πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στο δεύτερο μέρος (40:00), ο Σλίσκοβιτς «βρήκε» δίχτυα, για το +10 (12-22), προβάδισμα που κράτησε (15-25) ο Τζηράς, στο 48:55. Γκολ του Καραμπουρνιώτη σε κενή εστία και 26-16 οι «ερυθρόλευκοι», στο 50ό λεπτό. Το 29-19 του Ολυμπιακού ήρθε δια χειρός του τερματοφύλακα Παπαντωνόπουλου (54:50), ο οποίος σε κενή εστία, από τέρμα σε τέρμα, σκόραρε! Δύο λεπτά πριν από το φινάλε, ο Τζίμπουλας «έγραψε» το +11 (21-32), με τον Δούκα να μειώνει, για το τελικό 32-22.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-6, 6-8, 10-11, 11-13, 11-15 (ημχ), 11-18, 12-22, 15-23, 16-26, 19-29, 22-32
Διαιτητές: Ζήσης- Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 2-4 , Πέναλτι: 1/1-1/2

ΑΣΕ Δούκα (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης , Παγιάτης 2, Μπατής 1, Χατσατουριάν, Κολεζάκης 2, Παναγιώτου, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 1, Γερουλάνος 6, Γιαντσα 2, Χαριτωνίδης 2, Κοβάνης, Ζιβούλοβιτς 1, Κολλυρης, Δικαιούλιας 4.

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 6, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς 4, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5