Premier League : Στο…ρελαντί η Λίβερπουλ, “πεντάρα” της Φούλαμ στη Νότιγχαμ! (vids)

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από το Bramall Lane και μείωσε ξανά τη διαφορά από την πρωτοπόρο Άρσεναλ στους δύο βαθμούς.

Λίγες μέρες μετά το αγχωτικό 4-3 κόντρα στη Φούλαμ, η Λίβερπουλ πέρασε ένα εύκολο βράδυ με αντίπαλο τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Οι γηπεδούχοι είχαν μια φάση νωρίς, αλλά αφού δεν έκαναν τη ζημιά, ηττήθηκαν με 0-2 και παρέμειναν στην τελευταία θέση με μόλις 5 βαθμούς. Τα γκολ για τους Reds πέτυχαν οι Φαν Ντάικ (37′) και Σομποζλάι, στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Εντυπωσιακή κατά διαστήματα η Φούλαμ συνέτριψε 5-0 τη Νότιγχαμ στο “Κρέιβεν Κότατζ” και απομακρύνθηκε αρκετά από τη διακεκαυμένη ζώνη, σε αντίθεση με τη Νότιγχαμ που με την 4η σερί ήττα που υπέστη, νιώθει τον κίνδυνο να έρχεται, όπως τον κίνδυνο νιώθει και ο Στιβ Κούπερ, το μέλλον του οποίου μοιάζει αβέβαιο.Για άλλο ένα παιχνίδι το τελευταίο διάστημα, η Νότιγχαμ παρουσίασε κακό αγωνιστικό πρόσωπο, με προβλήματα σε όλες τις γραμμές, απέναντι σε μία ομάδα που μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Με τρεις τελικές στο πρώτο ημίχρονο και μέσα σε τέσσερα λεπτά, σκόραρε δύο φορές, με τον Βλαχοδήμο να μένει εκτεθειμένος και στις δύο περιπτώσεις. Στο 30ο λεπτό με τον Ιγουόμπι, μετά την πολύ όμορφη ασίστ του Γουίλιαν και στο 34΄με τον Ραούλ Χιμένες, το δεύτερο τέρμα του Μεξικανού στο πρωτάθλημα. Μάλιστα στο 0-0 οι Λονδρέζοι είχαν και δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Περέιρα.

Παρά τις 4 αλλαγές του Κούπερ μέσα σε 12 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της ομάδας του δεν άλλαξε, δέχτηκε ακόμη τρία γκολ, στο 54΄με τον Χιμένες, στο 73΄από τον Ιγουόμπι και στο 85΄με τον κορυφαίο παίκτη του γηπέδου τον Τόμας Κέρνι. Στο παιχνίδι αυτό, ο Γουίλιαν, έγινε ο πρώτος Βραζιλιάνος στην ιστορία της Premier League, που φτάνει τις 300 συμμετοχές.

Κοντά στην τετράδα παραμένει η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League, Μπράιτον που νίκησε στο «AMEX» με την Μπρέντφορντ.

Η Μπράιτον βρέθηκε να χάνει στο 27′ με γκολ-πέναλτι του Εμπεμό, όμως έβγαλε άμεσα αντίδραση. Δεν άφησε περιθώριο στην Μπρέντφορντ. Έτσι έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκρος στο 31′. Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου με τα δεδομένα του ματς να αλλάζουν στο 52′, όταν ο νεαρός Χίνσελγουντ έκανε το 2-1 σημειώνοντας το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Premier League.

Τέλος, Μπόρνμουθ πέτυχε δύο γκολ με κεφαλιές και συνέχισε την ανοδική της πορεία με νίκη στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, που συνεχίζει να προβληματίζει.