Premier League : Η Μπόρνμουθ έριξε…σφαλιάρα ολκής στη Γιουνάιτεντ, “γκέλα” για Μπράιτον (vids)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την Μπόρνμουθ για τη 16η αγωνιστική της Premier League και υπολόγιζε σε μια νίκη που θα της επέτρεπε να πιάσει, έστω με παιχνίδι περισσότερο, τη Μάντσεστερ Σίτι στην 4η θέση αλλά τελικά ηττήθηκε με 0-3 και το κλίμα για τον Έρικ Τεν Χαγκ γίνεται ακόμη πιο βαρύ.

Δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι με τίποτα οι “κόκκινοι διάβολοι” που κάθε φορά ένα βήμα μπροστά και μετά δύο πίσω. Μεσοβδόμαδα είχαν νικήσει στην έδρα τους την Τσέλσι και μερικές μέρες μετά ηττήθηκαν με το σοκαριστικό 0-3 από την Μπόρνμουθ, η οποία δεν έκλεψε το ματς αλλά ήταν σαφώς ανώτερη και επικράτησε απόλυτα δίκαια. Ήταν η 7 φετινή ήττα στο πρωτάθλημα για τη Γιουνάιτεντ, η οποία πιθανότατα θα δει τη διαφορά από τις θέσεις του Champions League να αυξάνεται στους 6 πόντους.

Στραβοπάτημα για την Μπράιτον που έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι μέσα στην έδρα της κι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την τετράδα.

Στο 10ο λεπτό το σουτ του Γκούντμουντσον έξυσε το δοκάρι της Μπράιτον και στο 28’ ο Τράφορντ είπε όχι σε σουτ του Γκρος ενώ στο 34’ σταμάτησε και τον Τζέιμς Μίλνερ. Στο 35ο λεπτό η κεφαλιά του Φαν Χεκ πέρασε μόλις έξω και στο 36’ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Νταούντ. Και στο 45’ η Μπέρνλι στην πρώτη της φάση στο ματς άνοιξε το σκορ με πανέμορφο σουτ του Οντομπέρτ από το ύψος της περιοχής.

Στο 50ο λεπτό ο Φερμπρούχεν είπε όχι σε νέο σουτ του Οντομπέρτ και στο 63’μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα η Μπράιτον απείλησε με Μιτόμα και Φέργκιουσον. Στο 73’ ο Γκρος σέντραρε από αριστερά και ο Αντινγκρά πλάσαρε στο πίσω δοκάρι αλλά ο Τράφορντ απέκρουσε εντυπωσιακά και στο 75’ ο Γκροις έβγαλε νέα σέντρα και αυτή τη φορά ο Αντινγκρά με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 87’ ο Τράφορντ έβγαλε σε κόρνερ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκρος ενώ στο 90+1’ είπε όχι και σε κοντινή προβολή του Χίνσελγουντ ο οποίος έχασε κι άλλη ευκαιρία στο 90+3’ με κεφαλιά. Στο 90+4′ ο Τράφορντ είπε όχι σε νέο σουτ του Αντινγκρά και στο 90+7′ απέκρουσε και την κοντινή προσπάθεια του Μιτόμα.

Αυτή τη φορά, η Νότιγχαμ ήταν σοβαρή,  δεν είχε καμία σχέση με την αναμέτρηση απέναντι στη Φούλαμ και την ήττα με 5-0 και κατάφερε να πάρει δικαίως τον βαθμό, έχοντας σχεδόν τον ίδιο αριθμό ευκαιριών με τη Γουλβς.

Το σκορ άνοιξε ο Τόφολο, με τον Κούπερ να πανηγυρίζει έξαλλα, αλλά το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κούνια, μόλις στο 32΄, όντας ο 5ος Βραζιλιάνος που κατορθώνει σε επίπεδο Premier League να συμμετάσχει σε γκολ σε πέντε σερί  αγωνιστικές.

Αναζήτησε το γκολ στο φινάλε η Γουλβς, είχε μεγάλη ευκαιρία στο 75’ ο Χουάνγκ, αλλά ο Ματ Τέρνερ, που έπαιξε έναντι του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, διατήρησε το 1-1 μέχρι τέλους.