National League 2 : Ήττες για Αετούς Βέροιας και Μελίκη

Τη χειρότερη τους εμφάνιση από την αρχή της σεζόν πραγματοποίησαν στη Θεσσαλονίκη οι Αετοί Βέροιας.

Κόντρα στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, στο Κλειστό της Πολίχνης, οι “ασπρόμαυροι” παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και ηττήθηκαν από μια ομάδα που έκανε αυτά που έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον προσανατολισμό τους και δέχτηκαν εύκολα καλάθια, χωρίς να μπορέσουν να αντιδράσει επιθετικά. Χαρακτηριστικό είναι πως στο δεύτερο δεκάλεπτο πέτυχαν μόλις 8 πόντους.

Και ενώ στη συνέχεια βελτιώθηκαν τα σουτ και βρέθηκαν λύσεις στο αντίπαλο καλάθι, οι κακές αμυντικές αντιδράσεις στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσαν στους γηπεδούχους 24 πόντους, που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 51-41.

Στα τελευταία λεπτά, η προσπάθεια για αλλαγή των δεδομένων δεν στέφθηκε με επιτυχία, απεναντίας οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμη περισσότερες λύσεις και αύξησαν τη διαφορά για το τελικό 68-51.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 27-18, 51-41, 68-51

Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης, Μεσκούρης 11(1), Μάρκου 15(2), Τσίγκας 13(1), Ταζόπουλος 20, Μασλαρινός 4, Ζλάκιος 2, Καπλάνης 2, Κομματάς, Γρηγοριάδης 1

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Δαχρετζής 12(1), Κοχλιαρίδης 9, Σαχμπατιάν 12, Παπαδόπουλος Ι.Μ., Νικάι 3(1), Γιαμπατζίδης, Ιωσηφίδης 9(1), Μητακίδης 2, Γάτσος 4, Γκανάς, Σαζακλίδης.

Την ίδια ώρα, η Μελίκη γνώριζε την ήττα από τους πρωτοπόρους και αήττητους Τιτάνες Παλαμά, που συνεχίζουν ακάθεκτοι για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 47-35, 68-49, 86-61

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Τσούμας Σ. 23(4), Σαριμπαλίδης Κ. 18(5), Λόλας 16, Πανάγος 18(3), Αντωνίου 3(1), Σφακιανός 6(2), Σαριμπαλίδης Γ.  2, Αρχοντούλης, Μπακρατσής, Φαλιάκης.

ΓΑΣ Μελίκη (Καραγιαννίδης): Μούμογλου 4, Πλεξίδας 32(4), Στακτάρης 3(1), Βουρτζούμης 14(4), Παγώνης 5, Κυριάκου 3(1), Γατόπουλος, Μαρμαρίδης.