Premier League : Έριξε στο…καναβάτσο και την Τσέλσι η Έβερτον, με ανατροπή στο Kenilworth Road η Σίτι (vids)

Μετά από την Νιούκαστλ, η Έβερτον υπέταξε μέσα σε λίγες ημέρες στο “Γκούντισον Παρκ” και την Τσέλσι επικρατώντας 2-0 και ξέφυγε τέσσερις πόντους από την τελευταία τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι δυο «μονομάχοι» είχαν τις στιγμές τους σε ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, με την κατάσταση βέβαια να αλλάζει στο δεύτερο 45λεπτο. Η Έβερτον έβγαλε ενέργεια στο χορτάρι και… κατάπιε τους Λονδρέζους. Στο 54′ ο Ντουκουρέ έκανε από κοντά το 1-0, παίρνοντας το ριμπάουντ στο τετ α τετ του Κάλβερτ-Λιούν και στις καθυστερήσεις ο 20χρονος Ντόμπιν έβαλε το… καρφί στο φέρετρο της Τσέλσι με μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή.

Φόβος και τρόμος η Φούλαμ, αφού μετά την πεντάρα στη Νότιγχαμ διέλυσε με 5-0 και τη Γουέστ Χαμ. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα ήταν εντυπωσιακή και σε διάστημα εννέα λεπτών πέτυχε δυο τέρματα. Στο 22′ ο Ραούλ Χιμένες με το τέταρτο γκολ του στα πέντε τελευταία ματς πέτυχε το 1-0. Στο 31′ ήρθε το 2-0 από τον Γουίλιαν. Οι Κότατζερς συνέχισαν την πίεση κι έφτασαν σε τρίτο τέρμα με τον Ανταραμπιόγιο στο 40′.

Στο 60ο λεπτό, ο Χάρι Γουίλσον έδωσε διαστάσεις θριάμβου πετυχαίνοντας το 4-0. Η Γουέστ Χαμ αδυνατούσε να αντιδράσει και στο 88′ ο Βινίσιους πέτυχε το 5-0 στέλνοντας τη Φούλαμ στη δεκάδα της βαθμολογίας.

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κόντρα στη Λούτον όμως στο δεύτερο έκανε την ανατροπή με τους Μπερνάρντο Σίλβα και Γκρίλις και επέστρεψε στις νίκες (1-2), μειώνοντας σε 4 βαθμούς την απόστασή της από την κορυφή.

Οι Ρόδρι (19′) και Φόντεν (27′) φλέρταραν με αυτό όμως είδαν τον Καμίνσκι να τους το αρνείται με εντυπωσιακές επεμβάσεις που πραγματοποίησε σε δυνατά σουτ που έκαναν εκτός περιοχής, με το φινάλε του 45λεπτου να βρίσκει τους πρωταθλητές Αγγλίας να υπερτερούν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες (1-10 οι τελικές, 1-3 εντός εστίας, 0.02-0.77 τα xgoals, 29%-71% η κατοχή) αλλά να αδυνατούν να στείλουν τη μπάλα στο πλεκτό.

Σαν να μην έφτανε μάλιστα το γεγονός πως δεν βρήκαν δίχτυα, τιμωρήθηκαν με σκληρό τρόπο, με τη νεοφώτιστη στην κατηγορία να σκοράρει με τη συμπλήρωση του διλέπτου των καθυστερήσεων: ο Τάουνσεντ έβγαλε καλοζυγισμένη σέντρα από τα δεξιά και ο Αντεμπάγιο εκτέλεσε τον Έντερσον με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στη δεύτερη τελική της ομάδας του στο πρώτο μέρος.

Η πρωταθλήτρια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως έβγαλε την αντίδραση που κανείς θα περίμενε από την ομάδα που πριν λίγους μήνες σάρωσε τα πάντα. Στο 59′ το πλασέ του Ντίας από κοντά σταμάτησε στο οριζόντιο αλλά τρία λεπτά μετά το γκολ ήρθε. Ο Ρόδρι κουβάλησε την μπάλα, αυτή έπεσε στα πόδια του Μπερνάρντο και ο Πορτογάλος με εξαιρετικό πλασέ από τη γωνία της περιοχής νίκησε τον Καμίνσκι.

Πριν καν προλάβει να… χωνέψει την ισοφάριση, η Λούτον έμεινε πίσω στο σκορ. Στο 65′ οι Άλβαρες, Φόντεν και Γκρίλις εκμεταλλεύτηκαν τα απανωτά λάθη των Χάτερς και ο τελευταίος μετά τη σέντρα του Αργεντινού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.