Serie A : Ανατροπή και ξέσπασμα για την Αταλάντα (vid)

Ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο επιφύλασσε για τους φίλους της η Αταλάντα.

Οι μπεργκαμάσκι, μετά το σοκ του 0-1 της Σαλερνιτάνα μόλις στο 10ο λεπτό με γκολ του Λορέντσο Πιρόλα, πάτησε…γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα έφτασε σε μεγάλο σκορ.

Ωστόσο, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά (Μουριέλ, Πάσαλιτς), με τους Ντε Κετελάρ και Μίραντσουκ να «σφραγίζουν» στο φινάλε την 8η εφετινή τους νίκη με την οποία παρέμειναν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη της επόμενης περιόδου.

Με το αποψινό αποτέλεσμα οι «μπεγκαμάσκι» έκλεισαν με τον ιδανικότερο τρόπο ένα 10ήμερο τριών αγώνων πετυχαίνοντας το απόλυτο νικών, αρχής γενομένης από το 3-2 επί της Μίλαν (9/12), ακολούθησε το 4-0 στην έδρα της πολωνικής Ρακόβ (14/12) στην 6η αγωνιστική των ομίλων του Europa League (προκρίθηκε ως πρώτη στους «16»), για να έρθει σήμερα το 3×3 απέναντι στη Σαλερνιτάνα.

Η ουραγός του ιταλικού πρωταθλήματος μετά την πρώτη νίκη που πέτυχε από την έναρξη της σεζόν στις 25/11 επί της Λάτσιο (2-1) γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα της και 10η συνολικά σε 16 παιχνίδια.