CEV Cup: Έπος του Μίλωνα προκρίθηκε στους «8» και παίζει με Ναντ! (photos)

Ο Μίλωνας πανηγυρίζει την πρόκριση στους «8» του CEV Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ηττήθηκε με 3-2 σετ αλλά μετά τα δύο σετ που κατάφερε να εξασφαλίσει πήρε την πρόκριση καθώς στο πρώτο ματς στη Γερμανία είχε νικήσει με 3-1 σετ. Η γερμανική ομάδα πήρε νίκη άνευ σημασίας αλλά είχε κορυφαίο τον Φροίξο Κωτσάκη αλλά και τον Δημήτρη Μούχλια στο 5ο σετ. Στη φάση των «8» ο Μίλων θα αντιμετωπίσει τη γαλλική Ναντ με πρώτο αγώνα στο Κροίσος Πέρσης 11 Ιανουαρίου 2024.

Τόσο μετά το τέλος του 3ου σετ όταν έγινε το 2-1 όσο και μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκριση.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε το 1ο σετ 25-20 και άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση.

Έχασε όμως το 2ο σετ με 25-23 παρότι προηγήθηκε 14-9. Στο 21-20 δέχτηκε 4 συνεχόμενους άσσους από τον Γκέβερτ και το σκορ έγινε 20-24. Ο Μίλωνας μείωσε με τον Χερ 23-24 με επίθεση του Φροίξου Κωτσάκη η Ντούρεν έκανε το 23-25 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ που όπως αποδείχτηκε ήταν το καθοριστικό. Ο Μίλωνας προηγήθηκε ακόμα και με 21-16 αλλά και πάλι η γερμανική ομάδα με ρίσκο στο σερβίς και τον εξαιρετικό Κωτσάκη κατάφερε να σταθεί στον αγώνα και να ισοφαρίσει 24-24 με άσσο του Κωτσάκη. Ο Σάκης Ψάρρας κάλεσε τάιμ άουτ προσπάθησε να ηρεμήσει του παίκτες του που χρειάζονταν καλές υποδοχές όπως και έγινε. Ο Γιορντάνοφ έκανε το 25-24 και ο Μολίνα με άσσο έκλεισε το σετ 26-24 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών για την πρόκριση – λύτρωση.

Από εκεί και πέρα ο Ψάρρας έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση έριξε στον αγώνα όλους τους νέους παίκτες του ρόστερ για να διεκδικήσουν και τη νίκη της τιμής. Το πάλεψαν αλλά έχασαν το 4ο σετ 25-16 ενώ στις λεπτομέρειες κρίθηκε το τάι μπρέικ. Μάλιστα και εκεί ο Μίλωνας προηγήθηκε 4-0 και 9-6 αλλά αυτή τη φορά τη ζημιά έκανε ο Κόρενμπλεκ αλλά και ο δεύτερος Έλληνας της γερμανικής ομάδας Δημήτρης Μούχλιας. Με σερβίς του Κόρενμπλεκ και τελειώματα του Μούχλια η γερμανική ομάδα μετέτρεψε το 11-9 σε 11-14 με σερί 5-0. Ο Μίλωνας μείωσε με τον Νανόπουλο αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς και ο αγώνας έκλεισε με 13-15.

Διαιτητές: Σκίν Γενέρ (Τουρκία), Λιούμπομιρ Σιράκοφ (Βουλγαρία).