LaLiga : “Αυτοκτόνησε” η Ατλέτικο στο τέλος, “ξέσπασε” στη Γρανάδα η Σεβίλλη (vids)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, μπορεί να έμεινε από το 40′ (όταν το σκορ ήταν στο 0-0) με παίχτη λιγότερο, προηγήθηκε με 3-1, όμως είδε τη συμπολίτισσα Χετάφε να πετυχαίνει δύο γκολ στο φινάλε και να της «κλέβει» τη νίκη μέσα από τα χέρια!

Οι «ροχιμπλάνκος» είδαν τον Σάβιτς να αποβάλλεται, με δεύτερη κίτρινη, στο 39’, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα πέντε λεπτά αργότερα.

Η σέντρα του Ρικέλμε βρήκε τον Γκριεζμάν στην… καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, και ο Γάλλος, με τελείωμα εξ επαφής, άνοιξε το σκορ.

Η Χετάφε εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και ισοφάρισε γρήγορα στην επανάληψη, με «κρεμαστή» κεφαλιά του Μπόρχα Μαγιοράλ (53’).

Μετά την ισοφάριση, ο Ντιέγκο Σιμεόνε «έριξε» στον αγώνα τον Μοράτα, και ο Ισπανός στράικερ τον έβγαλε… ασπροπρόσωπο, σκοράροντας με κεφαλιά στο 63ο λεπτό.

Ο Γκριεζμάν έδωσε «μαξιλαράκι» δύο τερμάτων στην ομάδα του, ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο Ερμόσο. Παράλληλα, έφτασε σε ένα ιστορικό ρεκόρ, καθώς έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου, μαζί με τον Λουίς Αραγονές!

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ατλέτικο θα κατάφερνε να πάρει μια σπουδαία (και βάση εξέλιξης αγώνα) νίκη, ήρθαν τα πάνω-κάτω!

Ο Όσκαρ Ροντρίγκεθ μείωσε στο 87’, με δυνατό σουτ εντός περιοχής, και έδωσε ελπίδες στους φιλοξενούμενους.

Έκτοτε, η Χετάφε πίεσε για την ισοφάριση και ανταμείφθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα! Ο Σουάρεθ ανατράπηκε εντός περιοχής, και ο Μαγιοράλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από τα 11 «βήματα», ολοκληρώνοντας μια σπουδαία ανατροπή για την ομάδα του Μπορδαλάς.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στην 18η αγωνιστική, ώστε η Σεβίλλη, να πετύχει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν να κερδίσουν από…πέρυσι, όταν είχαν επικρατήσει της Βαγιαδολίδ με 3-0! Παρά τα πολλά αγωνιστικά της προβλήματα και τις απουσίες της, η Σεβίλλη, θύμισε κάτι από την παλιά καλή Σεβίλλη!

Όσο κι αν ακούγεται περίεργο, αμφότερες ήθελαν το τρίποντο για να απομακρυνθούν από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας!

Η Σεβίλλη στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς, έφτασε στο γκολ! Ο Πεδρόσα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και πήρε πορεία προς τα δίχτυα! Ο Εν Νεσίρι προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά, αλλά το γκολ το σημείωσε ο Πεδρόσα για το 0-1!

Η ομάδα του Κίκε Φλόρες, έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 32′. Ο Οκάμπος με δυνατό σουτ από μεγάλη απόσταση πέτυχε εντυπωσιακό γκολ για το 2-0 με το δεύτερο φετινό του γκολ!

Στην πρώτη ευκαιρία της στο δεύτερο ημίχρονο, η Σεβίλλη πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Σέρχιο Ράμος με κεφαλιά έκανε το 3-0 και πανηγύρισε γκολ στο πρωτάθλημα με τη Σεβίλλη μετά από 18χρόνια! Τελευταία φορά που είχε σκοράρει με τη φανέλα της Σεβίλλης στο πρωτάθλημα, ήταν τον Μάιο του 2005, στο τελικό 2-2 με τη Ρεάλ Μαδρίτης, εντός έδρας. Ο Ράμος, έχει σκοράρει και στο Κύπελλο στις 6 Δεκεμβρίου.