Χριστούγεννα στην εξάδα ο Αστέρας Τρίπολης, 2-0 στο “Γεντί Κουλέ” (vids)

Πολύ σπουδαία νίκη, σε κομβικό σημείο του πρωταθλήματος, σημείωσε στο Ηράκλειο ο Αστέρας Τρίπολης.

Κορυφαίος για τους Αρκάδες ο Νίκος Καλτσάς, που τα έκανε όλα μέσα στο γήπεδο αλλά και ο 20χρονος πορτιέρο Νίκος Γραμματικάκης ο οποίος πραγματοποίησε μια σειρά από εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Ο Αστέρας «χτύπησε» τον ΟΦΗ στη μετάβαση και κατάφερε να πανηγυρίσει ένα σημαντικό «διπλό» (2-0) στο Ηράκλειο, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και με κορυφαίο τον Νίκο Καλτσά (μία ασίστ και ένα κερδισμένο πέναλτι), αλλά και «φύλακα – άγγελο» τον… πρωτοεμφανιζόμενο Νίκο Γραμματικάκη κατόρθωσε να πετύχει μία σημαντική νίκη… 6αδας. Έτσι, οι Αρκάδες έφτασαν τους 20 βαθμούς και ολοκλήρωσαν στην 6η θέση της κατάταξης το 2023, ενώ βρίσκονται και στο +3 από την 7η Λαμία. Από την άλλη, οι Κρητικοί συμπλήρωσαν 80 ημέρες δίχως «τρίποντο» στο ελληνικό πρωτάθλημα και παρέμειναν στην 9η θέση της βαθμολογίας, με 15 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Λουίς Φελίπε, στο 21’ και στο 25’ αντίστοιχα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ κόντρα στη ροή του ματς. Στο 38ο λεπτό ο Καλτσάς υποδέχθηκε την μπάλα από τη δεξιά πλευρά και «σέρβιρε» στον Μιριτέλο, ο οποίος με ένα «άγγιγμα» σκόραρε για το 1-0.

Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Καλτσά να είναι ξανά «πρωταγωνιστής». Αυτή τη φορά, o 33χρονος μεσοεπιθετικός κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Καρώ, με τον Ρεγκίς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να «γράφει» το 2-0 στο 55ο λεπτό.

Ο Αστέρας άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων μέχρι το φινάλε, με τον νεαρό Νίκο Γραμματικάκη να πραγματοποιεί διαδοχικές επεμβάσεις και να διατηρεί το 2-0 μέχρι το τελικό σφύριγμα.

ΟΦΗ (Πεπ Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον (59’ Μαρινάκης), Καρώ (66’ Λαμπρόπουλος), Βούρος, Τοράρινσον (71’ Ριέρα), Γκαγιέγκος, Νέιρα, Τοράλ, Αμπάντα, Μοσκέρα (60’ Μπάκιτς), Φελίπε.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Ζουκάνοβιτς, Καστάνο, Χουχούμης, Γκαρσία, Μουνάφο, Γκος (62’ Αλάγκμπε), Καλτσάς, Ζουγλής (74’ Ντιαρά), Ρεγκίς (74’ Σίτο), Μιριτέλο.