Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα (vid)

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Γαλλία με 85-73 επί της Βιλερμπάν για τη 16η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη διοργάνωση.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε πολλούς και διαφορετικούς παίκτες του να «ντύνονται» πρωταγωνιστές σε μία αναμέτρηση που ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει στη δεύτερη περίοδο διψήφια διαφορά και να τη διατηρήσει μέχρι τέλους.

Ο Μουσταφά Φαλ έμεινε στο παρκέ για 34′ και παρότι σκόραρε μόλις 2 πόντους (πήρε δύο προσπάθειες για σουτ) τελείωσε με την εντυπωσιακή επίδοση (και προσωπικό του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα) των 8 μπλοκς ενώ με τις 7 ασίστ που μοίρασε ισοφάρισε την καλύτερη του επίδοση. Επίσης, είχε και 7 ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα οι Κάνααν (19π.) και Πίτερς (17π.) ήταν και πάλι οι επιθετικές αιχμές των «ερυθρόλευκων» ενώ ο ΜακΚίσικ (13π.) έδειξε πως αρχίζει να βρίσκει τα πατήματά του.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που άρχισε με δυσκολίες για τον Ολυμπιακό (2 γρήγορα φάουλ ο Μιλουτίνοφ), έκλεισε στο  +7 (18-25) για τους «ερυθρόλευκους» που στη δεύτερη περίοδο βρήκαν καλύτερο ρυθμό. Η είσοδος του ΜακΚίσικ έδωσε ταχύτητα στον Ολυμπιακό που ξέφυγε με 41-31 και πήγε στα αποδυτήρια με +12 (37-49).

Με την επιστροφή για το δεύτερο μέρος, Γουόκαπ και Πίτερς αύξησαν κι άλλο το προβάδισμα του Ολυμπιακού ωστόσο η Βιλερμπάν μειώνοντας προσωρινά στους 7 πόντους (52-59). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Κάνααν με δύο τρίποντα και ένα γκολ φάουλ, αλλά και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έχτισαν σερί 12-0 για τον Ολυμπιακό που ξέφυγε με 71-52. Δύο αντιαθλητικά που χρεώθηκαν στους ψηλούς του Ολυμπιακού έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 73-81 με βολές του Λι, όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τα σουτ και έφτασαν στην 8η φετινή τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85

Βιλερμπάν (Ποτσέκο): Σκοτ 12, Λι 16 (3), Καχούντι 9 (4/9 σουτ), Λοβέρν 10, Λουγουαγού-Καμπαρό 16 (1), Τζάκσον, Εγκμπούνου 6, Φαλ 4, Λάιτι, Εντιαγέ, Γιάκοβ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2), Γουίλιαμς-Γκος 11, Κάναν 19 (4), Λαρεντζάκης 8 (1), Φαλ 2, Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 17 (1), Μπραζντέικις, Πίτερς 17 (1), Πετρούσεφ 4, Μιλουτίνοφ, Σίκμα, ΜακΚίσικ 13 (2).