Serie A : Χριστούγεννα στο +4 για την Ίντερ, μεγάλη νίκη της Βερόνα (vids)

Με τη Γιουβέντους να έχει νικήσει νωρίτερα, η Ίντερ ήξερε ότι έπρεπε να κάνει το ίδιο ώστε να παραμείνει στο +4.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι είδε στο πρώτο 10λεπτο τους φιλοξενούμενους να έχουν τελικές προσπάθειες με Γκονζάλες και Μπάντα, για να ακολουθήσει στο 11′ η πρώτη δική τους προσπάθεια με τον Αρναούτοβιτς που δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Φαλκόνε μετά το γύρισμα του Μχιταριάν. Οι Μιλανέζοι, όπως αναμενόταν, δεν άργησαν να πάρουν τον έλεγχο και άρχισαν να πιέζουν, με τον Αρναούτοβιτς να μην τα καταφέρνει ούτε στο 22′, μετά την πάσα του Μπαρέλα.

Το ματς συνεχίστηκε με τη Λέτσε να προσπαθεί να πρεσάρει ψηλά στη συνέχεια και να στέκεται καλά σε γενικές γραμμές αλλά δεν το απέφυγε το… μοιραίο. Στο 41′ ο Μπίσεκ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και τελικά δύο λεπτά μετά πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Ίντερ, με κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου, γράφοντας το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με γκολ των Νερατζούρι, το δεύτερο άρχισε με πέναλτι εις βάρος τους, στο 49′, για το χέρι του Κάρλος Αουγκούστο αλλά από το VAR παρενέβησαν και τελικά ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του. Το παιχνίδι, επομένως, συνεχίστηκε με το 1-0 να μην αλλάζει και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν για το καλύτερο, μέχρι που βγήκαν νοκ άουτ τελικά: Στο 78′ ο Αρναούτοβιτς είχε έμπνευση και με τακουνάκι έβγαλε τετ α τετ τον Μπαρέλα που έγραψε το 2-0, για να ακολουθήσει στο 83′ η απευθείας κόκκινη στον Μπάντα για διαμαρτυρίες.