Serie A : O Φέργκιουσον δίνει συνέχεια στο ”όνειρο” της Μπολόνια, έφτασε τις 11 ισοπαλίες η Ουντινέζε (vids)

Η Μπολόνια έχει βαλθεί να επιστρέψει στην Ευρώπη και μάλιστα “χτυπά” στα ίσια ακόμα και το Champions League!

Την προηγούμενη εβδομάδα οι Ροσομπλού νίκησαν και τη Ρόμα και μπήκαν στην 4άδα, ακολούθησε η μεγάλη πρόκριση στους «8» του Coppa Italia με το 2-1 επί της Ίντερ στο Μεάτσα και τώρα ήρθε και το τρίποντο κόντρα στην Αταλάντα. Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι κέρδισε την εκτίμηση και τον θαυμασμό όλων με όσα πέτυχε τα προηγούμενα χρόνια, τώρα όμως μοιάζει να… παραδίδει τη σκυτάλη σε αυτή του Τιάγκο Μότα.

Οι φιλοξενούμενοι, βέβαια, έδειχναν και ήταν πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 44′ με το τετ α τετ του Έντερσον που νικήθηκε από τον Σκορούπσκι, με τους γηπεδούχους να κάνουν αναγκαστική αλλαγή αμέσως μετά: Έξω ο Ντόιε, μέσα ο Ουρμπάνσκι.

Η Αταλάντα είχε μεγάλη φάση και νωρίς στην επανάληψη, στο 51′ συγκεκριμένα, με τον Ντε Κετελάρε αλλά ο Φρόιλερ κατάφερε με κάποιο τρόπο να του πάρει την μπάλα πριν τη σπρώξει στα δίχτυα, για να ακολουθήσει στο 63′ η μεγάλη ευκαιρία των Ροσομπλού με τον Φαμπιάν που βρέθηκε απέναντι από τον Καρνεζέκι αλλά έκανε κακό τελείωμα.

Έτσι, με τα λεπτά να περνάνε, όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, μέχρι που ήρθε το 86′: Κόρνερ του Ορσολίνι, κεφαλιά του Φέργκιουσον και 1-0, με την Μπολόνια να παραμένει στην 4η θέση, στο +1 από τη Φιορεντίνα.

Τορίνο-Ουντινέζε 1-1

Στο τελευταίο δεκάλεπτο γράφτηκε η ιστορία του αγώνα στο “Ολίμπικο” του Τορίνο όπου η τοπική ομάδα έμεινε στο 1-1 με την Ουντινέζε.

Η ομάδα του Γκαμπριέλε Τσιόφι έφτασε στο γκολ στο 81ο λεπτό με τον Όιερ Θαράγα να νικά τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς μετά από ασίστ του Ζοάο Φερέιρα.

Η Τορίνο απέφυγε την ήττα στο 88′ όταν ο Ιβάν Ίλιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιλβέστρι σκοράροντας για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Τορίνο έφτασε τους 24 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Φρίουλι έχει δέκα λιγότερους (με 11 ισοπαλίες!) και παραμένει κοντά στις θέσεις του υποβιβασμού.