Ο Ολυμπιακός “αποχαιρέτησε” με διπλό το 2023 στην Ευρωλίγκα (vid+βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα για το 2023. «Συνέτριψε» στο Βερολίνο την Άλμπα με 67-94, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Με όπλο τους την περιφερειακή τους ευστοχία (είχαν 5/8 τρίποντα έναντι 2/9 των «ερυθρολεύκων»), οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (25-19). Η πιεστική άμυνα των Γερμανών δημιούργησε ακόμη μεγαλύτερο επιθετικό πρόβλημα στον Ολυμπιακό, ο οποίος στο 14’ βρέθηκε στο -11 (34-23). Με καλή άμυνα (ειδικά στο «ζωγραφιστό» από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ) και επιθετική αιχμή τον Νάιτζελ Γουϊλιαμς Γκος, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στον πόντο (40-39).

Με ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά διά χειρός Σπανιόλο, η Άλμπα πήρε ανάσα 4π. (43-39), ενώ το 43-40 -με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο- «έγραψε» με 1/2 ελεύθερες βολές ο Άλεκ Πίτερς.

Η 3η περίοδος, ωστόσο, ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία! Ο Ολυμπιακός πίεσε αποτελεσματικά στην άμυνα, «χτύπησε» με όλους τους τρόπους στην επίθεση (από την περιφέρεια, αλλά και στο transition) και όχι μόνο έφερε τα πάνω κάτω, αλλά «έχτισε» μια διαφορά 16π. (51-67) στο 30’. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στο διάστημα αυτό ήταν οι Άλεκ Πίτερς και Μουστάφα Φαλ. Η Άλμπα έκανε μια ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς (59-73), όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν τους άφησαν περιθώρια. «Πάτησαν» γκάζι και με επιθετική πολυφωνία ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στους 29π. (65-94), 24’’ για τη λήξη (με τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ).

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η Άλμπα τίμησε τον Λουκ Σίκμα για την προσφορά του στη γερμανική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94.