Premier League : “Πικρό” το τελευταίο ματς της χρονιάς για την Άρσεναλ, στο -3 από την κορυφή η Τότεναμ (vids)

Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα είδαμε στο τέλος του 2023, με τους «κανονιέρηδες» να χάνουν με 2-1, πολύ πιο εύκολα από ό,τι αναδεικνύει το τελικό αποτέλεσμα, από τη Φούλαμ. Φοβερή η ομάδα του Μάρκο Σίλβα, απολύτως δίκαιο «τρίποντο»!

Επρόκειτο για ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι για την Άρσεναλ, αν αναλογιστεί κανείς πως θα μπορούσε να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας, αν κέρδιζε τη Φούλαμ, έστω και για ένα βράδυ, από τη στιγμή που η Λίβερπουλ αντιμετωπίζει τη Νιούκαστλ τη Δευτέρα το βράδυ (31/12).

Το παιχνίδι δεν θα ήταν απλό, αλλά οι «κανονιέρηδες» μπήκαν στο «Κρέιβεν Κότατζ» για να απλοποιήσουν την κατάσταση από νωρίς. Προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό, αφού ο Μαρτίν Έντεγκααρντ είχε προειδοποιήσει με ωραίο, φαλτσαριστό σουτ τον Μπερντ Λένο.

Ο Μαρτινέλι πάτησε περιοχή, σε μία γρήγορη μετάβαση παιχνιδιού των φιλοξενούμενων, σούταρε και ανάγκασε τον Λένο σε μία δύσκολη απόκρουση, αλλά ο Σάκα πήρε το «ριμπάουντ» και άνοιξε το σκορ.

Από εκεί και πέρα, και μέχρι το 40ο λεπτό, όλα έδειξαν να διαφοροποιούνται πλήρως, με την Άρσεναλ να γυρνά αδικαιολόγητα πίσω και τη Φούλαμ να επιχειρεί να κάνει το παιχνίδι της, δίχως να φοβάται. Ο Ράγια αντέδρασε σωστά στο πλασέ του Χιμένες στο 14ο λεπτό, ο Γουίλιαν έφτασε κοντά στο 18’, αλλά το σουτ του πέρασε έξω, όμως η 3η απόπειρα αποδείχθηκε και.. φαρμακερή.

Η Άρσεναλ δεν αμύνθηκε διόλου σωστά στη γρήγορη μετάβαση παιχνιδιού από πλευράς γηπεδούχων, ο Κίβιορ έχασε πλήρως τον Χιμένες και ο φορ της Φούλαμ ισοφάρισε από κοντά, δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί το μισάωρο.

Έκτοτε, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επιχείρησε να ανακτήσει ξανά τον έλεγχο του ματς, προσπάθησε να πιέσει, και η καλύτερη στιγμή της ήρθε στο 41ο λεπτό. Άψογο «τρίγωνο» ανάμεσα σε Σάκα, Έντεγκααρντ και Ράις, αποδέκτης ο Μαρτινέλι, ελάχιστα άουτ η προσπάθειά του.

Το 1-1 αποτέλεσε το σκορ του πρώτου μέρους, ο Ισπανός προπονητής θα έπρεπε να αλλάξει πολλά και η Άρσεναλ μπήκε με τον Τακεχίρο Τομιγιάσου στην επανάληψη, ως πρώτη αλλαγή αντί του Γιακούμπ Κίβιορ.

Τίποτα όμως δεν ήταν αρκετό για… αυτή την Άρσεναλ, η οποία πραγματοποίησε με διαφορά τη χειρότερή της εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Δέχθηκε γκολ από μία στατική φάση, με τον Ριντ να κάνει το 2-1 στο 60ο λεπτό της συνάντησης και έκτοτε, δεν έκανε… τίποτα.

Ο Σάκα είχε μία καλή στιγμή στο 80ο λεπτό να ισοφαρίσει, αλλά τον πρόλαβε ο Παλίνια, η Άρσεναλ δεν απείλησε και το 2-1 παρέμεινε με χαρακτηριστική ευκολία μέχρι τέλους!

Η Τότεναμ έδειξε πως το μεσημέρι θα μπορούσε να είναι πολύ απολαυστικό για τους οπαδούς της στο Tottenham Hotspur Stadium, αλλά όταν έχεις απέναντι αυτή την Μπόρνμουθ, προφανώς ό,τι σχέδια κι αν κάνεις, τα περισσότερα θ’ ανατραπούν.

Τα «σπιρούνια» από το 9ο λεπτό ευτύχησαν να προηγηθούν με το διαγώνιο σουτ του Πάπε Σαρ, ο οποίος όμως λίγο αργότερα αποχώρησε με δάκρυα και με τραυματισμό που ίσως του στερήσει τη συμμετοχή στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, λίγες μέρες πριν από την έναρξη του τουρνουά στην Ακτή Ελεφαντοστού. Η ομάδα του Ποστέκογλου με τους Ριτσάρλισον και Σον στην επίθεση έδειξε διάθεση για ένα καλό ματς με γκολ και πάνω απ’ όλα ηρεμία λίγο πριν τη λήξη του 2023, αλλά οι «cherries» δεν θα το επέτρεπαν.

Όσο περνούσε η ώρα, όλο και περισσότερο το σύνολο του Ιραόλα άρχισε να γίνεται απειλητικό, με τον Σολάνκε να παίρνει προσπάθειες, τους συμπαίκτες του να τον στηρίζουν και τον Άγγλο να έχει και δοκάρι στο φινάλε του πρώτου μέρους. Η Μπόρνμουθ απλά συνέχισε και στο δεύτερο μέρος αυτό που είχε ξεκινήσει, δηλαδή την αναζήτηση της απάντησης στο γκολ που είχε δεχθεί και φυσικά ο Βικάριο έπρεπε να παρέμβει για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Έκανε και το χαλάζι την εμφάνισή του στο Λονδίνο κατά τη διάρκεια του ματς, όχι όμως και η ασφάλεια για την Τότεναμ, αφού ο Ριτσάρλισον στο 52ο έχασε τεράστια ευκαιρία σε τετ-α-τετ μετά από κάθετη του Σον, πλασάροντας μονοκόμματα και στέλνοντας την μπάλα δίπλα από την εστία. Εννέα λεπτά θα χρειαζόταν τελικά η Τότεναμ για να καθαρίσουν το παιχνίδι οι επιθετικοί της. Με τη βροχή να πέφτει με καταρρακτώδη ρυθμό, ο Σον από πλάγια αριστερά στο 71′ έκανε δυνατό τελείωμα για το δεύτερο γκολ και στο 80′ ο Ριτσάρλισον πετάχτηκε στο γύρισμα του Μπρέναν Τζόνσον για το 3-0!

Η Μπόρνμουθ πέτυχε κι εκείνη ένα τελευταίο γκολ για το έτος που αποχωρεί, με τον Σκοτ στο 84′ να πλασάρει ανενόχλητος εντός περιοχής από ασίστ του Ταβερνίερ για το τελικό 3-1. Στις καθυστερήσεις ο Βέλιζ έφυγε με δάκρυα και με έντονο πόνο στο δεξί γόνατο, έχοντας τρομάξει για πολύ σοβαρή ζημιά, με τους συμπαίκτες του να σπεύδουν πάνω του για να τον παρηγορήσουν…