LaLiga : Έσωσε την…παρτίδα στο 90+6′ η Σοσιεδάδ (vid)

Ένα γκολ του Μάρτιν Ζουμπιμέντι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, γλίτωσε τη Σοσιεδάδ από μια οδυνηρή εντός έδρας ήττα.

Την ίδια ώρα, η Αλαβές έφτασε μια ανάσα από το πρώτο εφετινό της «τρίποντο» μακριά από το «σπίτι», αλλά «πληγώθηκε» ξανά στις καθυστερήσεις, όπως είχε γίνει στο προηγούμενο ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης (τότε είχε ηττηθεί με 1-0).

Με γκολ-πέναλτι του Λουίς Ριόχα στο 74′ οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το προβάδισμα, παρ’ όλα αυτά έφυγαν με τον ένα βαθμό από το Σαν Σεμπαστιάν και η μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού συνεχίζεται.

Η ομάδα του Λουίς Γκαρθία Πλάθα διέκοψε το αρνητικό σερί των τριών διαδοχικών ηττών που προερχόταν (είχε να σκοράρει από τις 24/11), ωστόσο, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Μετά το 0-0 με την Κάντιθ, η Σοσιεδάδ υποχρεώθηκε σε δεύτερη σερί ισοπαλία, παραμένοντας αήττητη για 11ο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις, χάνοντας κι άλλο έδαφος στη μάχη για την τετράδα.