Super League : Η Λαμία έκανε το ιδανικό…ποδαρικό, 1-0 τον Ολυμπιακό! (vids)

Μεγάλη νίκη για τη Λαμία, στην αυγή του 2023!

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού, παρέμεινε σε τροχιά εξάδας, σε αντίθεση με τους “ερυθρόλευκους” που με την τρίτη φετινή τους ήττα έχασαν έδαφος στην υπόθεση τίτλος.

Το “χρυσό” όπως αποδείχτηκε γκολ σημείωσε μόλις στο 4ο λεπτό ο Σλίβκα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με την έναρξη του δευτέρου μέρους, αλλά ο Φορτούνης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, μετά την εκτέλεση πέναλτι.

Κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους” ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις, κόντρα σε μια Λαμία που ήταν “φωτιά” όποτε έβγαινε στην κόντρα.

Ο Λεωνίδας Βόκολος δεν είχε στη διάθεσή του τους Καρλίτος (ανέτοιμος) και Κυριάκο Παπαδόπουλο (τιμωρημένος). Αυτό, ωστόσο, δεν εμπόδισε την ομάδα του να μπει δυνατά στο ματς και να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό με τον Σλίβκα, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής και με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Πασχαλάκη.

Μόλις στο 7ο λεπτό από ενέργεια του Φορτούνη, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος απέτυχε για εκατοστά να σκοράρει από ευνοϊκή θέση.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης χρειάστηκε να πει δύο φορές «όχι» σε προσπάθειες των Μαρτίνεθ και Ακούνια που φλέρταραν με το 2-0.

Σαφώς επηρεασμένοι από το διάστημα της διακοπής οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν τεράστια προβλήματα από την επιθετική άμυνα των γηπεδούχων και την πίεση ψηλά.

Από το 15ο λεπτό που άρχισε να μπαίνει στο παιχνίδι και ο Ντανιέλ Ποντένσε που ξεκίνησε αριστερά με εντολή να χαμηλώνει και να παίρνει την μπάλα, ο Ολυμπιακός πάτησε καλύτερα, η μπάλα άρχισε να γυρίσει πιο σωστά και πιο γρήγορα, όλο και πιο κοντά στην περιοχή της Λαμίας.

Στο 27ο λεπτό ο Τζανδάρης έπεσε άγαρμπα πάνω στον Φορτούνη, με αποτέλεσμα να του προκαλέσει αιμορραγία και να τον αφήσει με ένα δόντι λιγότερο. Μετά τις πρώτες βοήθειες, ο κάπτεν του Ολυμπιακού παρέμεινε στο γήπεδο, παρότι δημιουργήθηκε ανησυχία στον πάγκο, για το αν μπορεί να συνεχίσει.

Στο 37′ ο Ακούνια βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, αλλά ο Πασχαλάκης αντέδρασε σωστά για ακόμη μία φορά.

Γενικά η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος ήταν αποκαρδιωτική, με τους παίκτες άνευρους, χωρίς ρυθμό κι ένταση, προβλέψιμες επιλογές, αργή ανάπτυξη. Το ακόμη χειρότερο είναι πως ο Κάρλος Καρβαλιάλ έβλεπε αυτή την απαράδεκτη αγωνιστική συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών του, χωρίς να πει ή να αλλάξει το παραμικρό…

Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι με διάταξη 4-4-2 στο ανασταλτικό κομμάτι και όλους τους παίκτες πίσω από τη μπάλα, κατάφεραν να περιορίσουν στο ελάχιστο τους κινδύνους προς την εστία τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν με πιο άγριες διαθέσεις για το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η ατυχία τους χτύπησε την πόρτα εις διπλούν. Αρχικά ο Μασούρας δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, με τον Κοσέλεφ να αντιδρά σωστά.

Στο 50′ η ομάδα του Καρβαλιάλ κέρδισε πέναλτι (χέρι Νούνιες) έπειτα από ενέργεια του Ορτέγκα, αλλά ο Κώστας Φορτούνης που πήρε την ευθύνη, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

Η επιθετικότητα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τον Ποντένσε να περνά δεξιά από το 46′ και τον Ναβάρο να παίρνει θέση στο γήπεδο αντί του άφαντου Γιόβετιτς. Στο 54′ ο Μασούρας γύρισε την μπάλα προς τον Καμαρά, αλλά εκείνος μπερδεύτηκε κι έχασε σημαντική ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 77′ ο Τσιλούλης σούταρε από αριστερά, με τον Πασχαλάκη να πέφτει στη δεξιά γωνία και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Μέχρι και το τέλος του αγώνα οι ερυθρόλευκοι εξακολουθούσαν να μην έχουν απαντήσεις και την ομάδα της Φθιώτιδας να χτυπάσει στην κόντρα. Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της Λαμίας να πανηγυρίζουν μία σημαντική νίκη.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (62′ Στάνκο), Τζανδάρης, Τσιλούλης (90′ Μάλτσι), Ακούνια (71′ Σίντκλεϊ), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (71′ Τόσιτς).

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ) : Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα (71′ Ρίτσαρντς), Έσε (81′ Αλεξανδρόπουλος), Καμαρά (71′ Καρβάλιο), Φορτούνης, Ποντένσε (81′ Μπιέλ), Μασούρας, Γιόβετιτς (46′ Ναβάρο).