Super League 2 : Με τον καλύτερο τρόπο έκανε…ποδαρικό ο Καμπανιακός!

Μια πολύ σπουδαία νίκη σημείωσε την Πέμπτη (4/1) ο Καμπανιακός, στο πρώτο του παιχνίδι για το 2024.

Η ομάδα της Χαλάστρας επικράτησε με 2-0 του ΠΑΟΚ Β και όχι μόνο ξεκίνησε ιδανικά στο νέο έτος αλλά πέτυχε και μια νίκη (την τέταρτη φετινή) που τον φέρνει στους 12 βαθμούς, έξι περισσότερους από τον τελευταίο Απόλλωνα Πόντου.

Από την άλλη πλευρά, ο “δικέφαλος” παρουσίασε ξανά τα γνωστά προβλήματα στην άμυνα και με την 7η φετινή του ήττα, παραμένει “κολλημένος” στην 7η θέση με 16 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις…διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά. Στο 3ο λεπτό, Ο Γιουκούδης πλασάρει με τον Ταλιχμανίδη εξουδετερωμένο, με τον Κωττά να προλαβαίνει, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Τρία λεπτά μετά μάλιστα, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Μετά από την εκτέλεση φάουλ του Νίκου Καθάριου, ο Μπούσης σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Ταλιχμανίδης απέκρουσε αλλά ο Παπαστεριανός πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε προ κενής εστίας (1-0)

Στο 14′ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΟΚ Β. Ο Σελιμάι έκανε την ατομική ενέργεια από αριστερά, γύρισε στον Σπυράκο που λίγο έξω από το σημείο του πέναλτι σούταρε δυνατά, με την μπάλα να σταματά στα σώματα.

Στο 32′ σειρά πήρε ο Καμπανιακός και συγκεκριμένα ο Μανιός, που έχασε την ευκαιρία από κοντά να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 38′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Σνάουτσνερ έκλεψε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αυτή “στρώθηκε” στον Δαρέλα, που από το ημικύκλιο της περιοχής σούταρε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Καμπανιακός έδειξε την ίδια διάθεση, κυρίως στα πρώτα λεπτά. Στο 49′ ο Τότσκα έφυγε στην κόντρα, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Β να υποχρεώνεται σε μεγάλη επέμβαση, για να κρατήσει το σκορ στα επίπεδα του 1-0.

Στο επόμενο λεπτό μάλιστα, οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν το δεύτερο γκολ. Από το κόρνερ του Τότσκα, ο Μπούσης νίκησε τους πάντες στον αέρα, και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Β στο 53ο λεπτό, που θα μπορούσε να αλλάξει τη μοίρα του στον αγώνα. Μετά από φάση διαρκείας, ο Γρόσδης σούταρε δυνατά από τη γραμμή της περιοχής, με τον Κασαπίδη να μπλοκάρει δύσκολα.

Στη συνέχεια, ο “δικέφαλος” πίεσε πολύ την άμυνα του Καμπανιακού και έχασε σημαντικές ευκαιρίες να πετύχει ένα τέρμα, όμως η ομάδα της Χαλάστρας είχε στο 65′ τριπλή ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμη τέρμα. Η κεφαλιά του Γιουκούδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, σε αυτή του Ταΐρη έκανε μεγάλη επέμβαση ο Ταλιχμανίδης, ενώ το σουτ του Παπακωνσταντίνου έφυγε λίγο έξω.

Η τελευταία ευκαιρία στο ματς καταγράφηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, στο σουτ του Ρούμιαντσεβ από μακριά, που πέρασε εκτός εστίας.

Καμπανιακός (Γιώργος Αμανατίδης): Κασαπίδης, Καθάριος Π. (64′ Νικολαϊδης), Λαγωνίδης, Γιουκούδης, Σαρβανίδης, Μανιός, Μπούσης (64′ Φροσύνης), Καθάριος Ν. (33′ λ.τ. Ταΐρης), Παπαστεριανός, Παπακωνσταντίνου (87′ Βοσκόπουλος), Τότσκα (87′ Ζαννάκης)

ΠΑΟΚ Β (Αλέξανδρος Αλεξιάδης) : Ταλιχμανίδης, Μανωλιούδης, Σελιμάι (73′ Κιτσάκης), Κώττας, Παναγιώτου, Γιαξής, Σνάουτσνερ (73′ Ρούμιαντσεβ), Γρόσδης (64′ Πανίδης), Σπυράκος (46′ Γκιτέρσος), Τσοπούρογλου (90′ Σμυρλής), Δαρέλας