Serie A : Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Μόντσα αλλά πήρε μια σπουδαία νίκη (vid)

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μόντσα, που θα μπορούσε να πετύχει μια πιο εύκολη νίκη στο Benito Stirpe.

Η ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο έφτασε να προηγείται με 0-3 στην έδρα της Φροζινόνε, αλλά οι νεοφώτιστοι αντέδρασαν και με δύο γκολ μείωσαν το σκορ.

Η Μόντσα όμως κράτησε την πολύτιμη νίκη και έφτασε τους 25 βαθμούς, κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής στη Serie A.

Ο Ντάνι Μότα στο 18′ και ο Βαλεντίν Καρμπόνι στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους, το οποίος μάλιστα διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο στο 55΄με το αυτογκόλ του Σούλε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Φροζινόνε μείωσε με τον Αμντού Χαρουί και στο 76′ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος παίκτες, μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε θρίλερ.

Τελικά, το 2-3 παρέμεινε για τους φιλοξενούμενους που αποχωρούν από το Benito Stirpe με ένα σπουδαίο τρίποντο.