Serie A : “Σφαλιάρα” της Τορίνο στη Νάπολι, εκτός έδρας τρίποντα για Μίλαν και Λάτσιο (vid)

Απίστευτος διασυρμός στο Olimpico για την πρωταθλήτρια Νάπολι, την ώρα που η Λάτσιο φανέρωνε πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Η ομάδα του Βάλτερ Ματζάρι αγνοεί τη χαρά της νίκης από τις 26 Δεκεμβρίου και βρίσκεται πλέον στην 9η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς και στο -20 από την κορυφή.

Έναν βαθμό πίσω της είναι η Τορίνο μετά τη σημερινή της νίκη. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Σανάμπρια στο 43′.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η πλάστιγγα έγειρε ακόμη παραπάνω προς τη μεριά της Τορίνο. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Νάπολι, Πασκουάλε Ματσόκι, έκανε ένα εφιαλτικό ντεμπούτο καθώς πρόλαβε στα πρώτα τρία λεπτά συμμετοχής του να αποβληθεί μετά από σκληρό μαρκάρισμα.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και βρήκαν ακόμη δύο τέρματα με τους Βλάσιτς (52′) και Μπουοντζόρνο (66′) για το τελικό 3-0.

Η ήττα της Φιορεντίνα από τη Σασουόλο έδινε την ευκαιρία στη Λάτσιο να μειώσει τη διαφορά και το ξεκίνημά τους στο Ούντινε ήταν πολύ καλό αφού στο 12′ ο Πελεγκρίνι με ωραία εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1. Αυτή η φάση, το γκολ δηλαδή, ήταν και η μοναδική αξιόλογη στο πρώτο ημίχρονο, με το θέαμα να βελτιώνεται στην επανάληψη.

Στο 59′ ο Λόβριτς εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και ο Γουάλας βρήκε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Προβεντέλ για το 1-1, με την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να μην επηρεάζεται όμως και να πετυχαίνει το 1-2 στο 76′ με τον Βεσίνο που πήρε την κεφαλιά-πάσα του Φελίπε Άντερσον και έκανε ωραίο τελείωμα.

Νωρίτερα, η Μίλαν πέρασε άνετα από το Carlo Castellani κόντρα στην Έμπολι (0-3) και πήγε στο +6 από την 4η, Φιορεντίνα. Το σκορ για τους 7 φορές πρωταθλητές Ευρώπης άνοιξε στο 11′ ο Λόφτους-Τσικ με πλασέ μέσα από την περιοχή έπειτα από ασίστ του Ράφα Λεάο και στο 31′ ο VAR είδε το χέρι στην περιοχή των γηπεδούχων και ο Ζιρού με άπιαστη εκτέλεση έγραψε το 0-2 που έμεινε για το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, η Μίλαν κράτησε τον έλεγχο και το καθαρό προβάδισμα και στο 88′ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον 19χρονο, Τσάκα Τραορέ, ο οποίος μετά το Κύπελλο μεσοβδόμαδα, σκόραρε και στη Serie A για το τελικό 0-3.