Super League 2 : Άφησε δύο βαθμούς στην Κρήτη η Καλαμάτα

Ένα πολύ δύσκολο εμπόδιο βρήκε στο Βουζουνεράκειο της Ιεράπετρας η Καλαμάτα.

Η φιλόδοξη ομάδα της Μεσσηνίας, που ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο στις μεταγραφές με στόχο την άνοδο, άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στην Κρήτη, χάρη στον εξαιρετικό Γιούχτα που έπαιξε στα ίσια και κατάφερε στο τέλος να πάρει έναν σημαντικό βαθμό.

Μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 68′ με γκολ του Πασά, όμως οι “πράσινοι” απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν με τον Μπρους.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 6ο λεπτό, με τον Βρετό να πατάει στην περιοχή, να κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 14’ ο Βρετός εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Αλεξόπουλος πήρε τη κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε, νέο κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Λίγο αργότερα, ο Κορνηλάκης με μια υπέροχη κίνηση πάτησε περιοχή προσπερνώντας τους αντιπάλους αμυντικούς, έσπασε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι αλλά οι παίκτες της Καλαμάτας απομάκρυναν τον κίνδυνο. Ο Κορνηλάκης αξίζει να σημειωθεί ότι έκανε το ντεμπούτο του σήμερα με τη φανέλα του Γιούχτα.

Στο 25’, ο Τζανακάκης σούταρε από μακρινή απόσταση με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά. Στο 30’, ο Βρετός προσπέρασε με μια πολύ όμορφη ενέργεια τον αντίπαλο του, βγάζει τη συρτή μπαλιά με τον Φαζό απ’ το ύψος της περιοχής να σπύταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Στο 36’, μεγάλη επέμβαση με τα ακροδάχτυλα από τον Πρινιωτάκη, ο οποίος είπε «όχι» σε κεφαλιά του Γρίβα έπειτα από σέντρα του Τζανακάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Η Καλαμάτα, στην πρώτη ουσιαστική φάση του δεύτερου μέρους, προηγήθηκε, όταν ο Πασάς στο 68’, πάτησε περιοχή από τα δεξιά και με εκπληκτικό τελείωμα άνοιξε το σκορ. Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Γιούχτα και τον κόσμο για οφσάιντ.

Στο 70’ τεράστια ευκαιρία για τον Γιούχτα, με τον Λώλη να κάνει το σουτ, λίγο πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή έδιωξε ο Κωστούλας. Στην εξέλιξη της φάσης ο Θεοδωράκης πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και ο Μπρους από κοντά έγραψε το 1-1!

Στο 79′ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βρετού, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Στο 87′ καλή στιγμή για την Καλαμάτα, με τον Τάτο να σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει και τον Τζανακάκη στη συνέχεια να δοκιμάζει ένα νέο σουτ από μακριά στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 90+5′ τεράστια ευκαιρία για την Καλαμάτα, με τον Τάτο να κάνει το σουτ, έδιωξε σωτήρια ο Πρινιωτάκης.

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Κορνηλάκης (82′ Τζανής), Φαζός (46′ λ.τρ. Θεοδωράκης), Κόλα, Κωστανάσιος (73′ Ροβίθης), Βρεττός, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (70′ Λώλης), Αλεξόπουλος (82′ Δασκαλάκης), Μπρους.

Καλαμάτα (Μάκης Χάβος): Γιαννίκογλου, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Αρίμπας (62′ λ.τρ. Κωστούλας), Καρασαλίδης, Κατάλντι (77′ Κοζορώνης), Τάτος, Ακόστα (77′ Ελιβέλτο), Γρίβας (56′ Κωτσόπουλος), Πασάς, Κάτσε.