Super League 2 : Εντυπωσιακό “ποδαρικό” για το Αιγάλεω!

Μια ευρεία νίκη…φύλαγε για το πρώτο παιχνίδι του χρόνου το Αιγάλεω.

Η ομάδα του Νίκου Παντέλη επικράτησε με 4-1 του φορμαρισμένου (3ου στη βαθμολογία) Διαγόρα και πήρε βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 14 και στην 8η θέση.

Από την άλλη, οι νησιώτες εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Μόλις στο 14’ οι «κυανόλευκοι» πήραν προβάδισμα με 2-0, ενώ σημείωσαν άλλο ένα γκολ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, απλοποιώντας έτσι περισσότερο την υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλο ένα τέρμα στο 89’, αφού ο αγώνας είχε κριθεί πολύ πιο πριν, για να μειώσει ο Διαγόρας δύο λεπτά μετά.

Φάσεις και γκολ

10’ Μετά από κόρνερ του Ραμίρεζ, έπιασε την κεφάλια ο Ευαγγέλου, η μπάλα έφτασε στον Ναζίμ που με νέα κεφάλια άνοιξε το σκορ (1-0)

14’ Σέντρα από αριστερά του Βάρκα κι ο Ναζίμ από το ύψος της μικρή περιοχής με εύστοχο πλασέ έκανε το 2-0.

30’ Κόρνερ από τον Ραμίρεζ, ο Σταμένκοβιτς έπιασε την κεφάλια, ο Αυγερινός απομάκρυνε με υπερένταση την μπάλα κι ο Ζιούλης στην επαναφορά έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας του Διαγόρα μπλόκαρε.

32’ Μετά από σέντρα που έγινε, ο Σταματούλλας έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

51’ Ο Σταμένκοβιτς έπαιξε το «ένα-δυο» με τον Βάρκα και με εύστοχο πλασέ ο πρώτος νίκησε τον Αυγερινό για το 3-0.

65’ Σε μια από τις προσπάθειες του Διαγόρα να μειώσει έστω, ο Μανιάς έκανε το σουτ μόλις άουτ.

83’ Κάθετη μπαλιά του Βάρκα στον Νταβιώτη που πέρασε τον Αυγερινό, έκανε το πλασέ από τα αριστερά της περιοχής, όμως ο Μανωλάκης σταμάτησε την μπάλα στη γραμμή.

89’ Μετά από φάουλ του Δημητριάδη, ο Γαρουφαλιάς με κεφαλιά έκανε το 4-0.

91’ Ο Μανιάς με ωραίο σουτ μείωσε για τον Διαγόρα σε 4-1

Αιγάλεω (Νίκος Παντέλης) : Κατσιμήτρος, Τάμπας, Μπλακσον, Ζιούλης, Θεολόγου, Μπάμπης, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ (70′ Γαρουφαλιάς), Βάρκας, Ραμίρεζ (70′ Νταβιώτης), Σταμένκοβιτς (82′ Δημητριάδης)

Διαγόρας Ρόδου (Θωμάς Γράφας) : Αυγερινός, Τσάβος (46′ Αρίας), Μανωλάκης, Σταματούλλας (55′ Νικόλης), Ιγνιάτοβιτς, Μασούρας, Μουντές (46′ Λούκιτς), Τσιαντούλας, Ματίας Πάρντο (55′ Φέκκας), Λεσάι (61′ Ταχματζίδης), Μανιάς