Super League : “Άλωσε” το Φάληρο η ΑΕΚ!

Μεγάλο “διπλό” της ΑΕΚ στο “Γ.Καραϊσκάκης”, που τη φέρνει ξανά στη δεύτερη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Με τον Λιβάι Γκαρσία να σκοράρει για 5ο σερί ματς και με τον Τσούμπερ να βρίσκει επίσης δίχτυα η ΑΕΚ πέρασε με 2-1 από το Φάληρο στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Super League και είναι -μαζί με τον ΠΑΟΚ- στο -2 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, με τον Ολυμπιακό από την άλλη να βρίσκεται στο -8 και να βγαίνει, σιγά-σιγά, από τη μάχη του τίτλου.

Ο Γιώργος Μασούρας στο 44ο λεπτό έβαλε ξανά τους Πειραιώτες στο παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος το ματς είχε ένταση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να είναι έξαλλος για γκολ του Μασούρα που ακυρώθηκε για χέρι, ενώ ζητάει και πέναλτι στον Ναβάρο.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ επιχείρησε σταδιακά να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Άλλωστε, το επιθετικό πλάνο του Αργεντινού προπονητή της Ένωσης, αυτό υπηρετεί. Από την πλευρά του οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να βρεθούν στην περιοχή του Τσίτσαν Στάνκοβιτς, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Η ΑΕΚ αναπτυσσόταν κυρίως από τη δεξιά πλευρά. Στο 15′ είχε και καλή στιγμή με την μπάλα να στρώνεται στον Πινέδα, αλλά το σουτ μέσα από την περιοχή να περνάει άουτ. Στο 28′ ο Γκατσίνοβιτς γέμισε στην περιοχή, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, όμως ήταν άστοχος. Το γκολ για την Ένωση ήρθε στο 32ο λεπτό από μία στατική φάση.

Στο 32’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία νίκησε τον Μπιανκόν στον αέρα και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 38’ η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκαρσία πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Τσούμπερ με γυριστό σουτ από κοντά έκανε το 0-2.

Στο 44’ ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Γιώργο Μασούρα. Εξαιρετική συνεργασία με τον Ναβάρο να δίνει στον Φορτούνη και εκείνος με ωραία κάθετη έβγαλε τον Μασούρα τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς και εκείνος με ιδανικό πλασέ μείωσε σε 1-2.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στο δεύτερο μέρος να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ μετά την μείωση του σκορ. Ωστόσο, αδυνατούσε να βγάλει τη μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τα καρέ του Στάνκοβιτς. Η ΑΕΚ από την πλευρά της πίεζε πάνω από την μεσαία γραμμή και επιχειρούσε να χτυπήσει με την ταχύτητά της.

Στο 52’ στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Στάνκοβιτς ήλεγχε την πορεία της μπάλας και μπλόκαρε.

Ευκαιρία για Ολυμπιακό με Φορτούνη ατο 59’, η μπαλιά του οποίου κατέληξε κόρνερ.

Στο 68′ ο Γιώργος Μασούρας μετά από μπαλιά του Καμαρά στην πλάτη της άμυνας, νρήκε δίχτυα. Ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, με τον διαιτητή να δίενι χέρι. Στο 73ο λεπτό το VAR τσέκαρε μαρκάρισμα του Κάλενς στον Ναβάρο μέσα στην περιοχή, όμως δεν δόθηκε κάτι με τους ερυθρόλευκους να έχουν έντονα παράπονα.

Στο 79′ ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή για την ισοφάριση. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπιανκόν με προβολή από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Το ματς είχε τρελό ρυθμό, μέχρι και το τελευταίο του σφύριγμα, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει την ισοφάριση και την ΑΕΚ να επιχειρεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 81′ ο Γκατσίνοβιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Πινέδα έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη. Η Ένωση είχε καλές στιγμές να διευρύνει το προβάδισμά της, ενώ στο 90+7′ ο Φορτούνης απείλησε από μακριά, προσπαθώντας στο φινάλε να ισοφαρίσει. Ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε και το 2-1 έμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα, με την Ένωση να παίρνει μία μεγάλη νίκη.

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ) : Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Ορτέγκα (84’ Ρίτσαρντς), Έσε, Καμαρά (84’ Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης, Ποντένσε (84’ Μαρτίνς), Μασούρας, Ναβάρο.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς (90+1’ Μήτογλου) Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Πινέδα, Άμραμπατ (84’ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (90+2’ Φερνάντες), Τσούμπερ (90+2’ Πόνσε), Γκαρσία (77’ Γένσον).