Super League : Ανατροπή και νίκη “ανάσα” για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Έβγαλε αντίδραση ο ΠΑΣ Γιάννινα, που κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να πάρει μια πολύτιμη νίκη.

Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Αρκάδες προηγήθηκαν με τον Μιριτέλο αλλά οι Παμλίδης (32′) και Λεό (36′) έφεραν “τούμπα” το ματς.

Στη βαθμολογία, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε τους 12 πόντους και έπιασε την Κηφισιά, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην “ουρά” του πίνακα. Στην 6η θέση παρέμειναν οι Αρκάδες με 23 βαθμούς, αλλά πλησίασε στο -1 ο Ατρόμητος.

Tο φιλμ

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε με τον Παμλίδη. Ο Σόρια έβαλε την μπάλα στην περιοχή του Αστέρα Τρίπολης από τα δεξιά, ο Καστάνιο απομάκρυνε λανθασμένα πάνω στον Έλληνα ποδοσφαιριστή, ο οποίος προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου, αλλά μάταια.

Ο Αστέρας Τρίπολης «απάντησε» στο 10′ με τον Μιριτέλο, όμως ο Αργεντινός αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μιριτέλο ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας το όγδοο γκολ στο πρωτάθλημα της Super League. Ωραία συνεργασία με τον Καστάνιο, ο οποίος έκανε τη σέντρα, ο επιθετικός από τη Λατινική Αμερική ξέφυγε από τον Παντελάκη και με προβολή έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα «ανέβασε» ρυθμό, αρχικά απείλησε με κεφαλιά ο Παντελάκης, «τραντάζοντας» το δοκάρι. Ακολούθησε στο 28ο λεπτό το δυνατό σουτ του Καραχάλιου, αλλά ο Παπαδόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Στο 32′ ο Πέδρο Κόντε με σουτ νικήθηκε από τον κίπερ των Αρκάδων, το «ριμπάουντ» πήρε ο Παμλίδης από πλάγια θέση βρήκε δίχτυα για το 1-1 των γηπεδούχων. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ σημείωσε και δεύτερο γκολ με τον Λεό. Ο Σόρια εκτέλεσε το φάουλ, ο 27χρονος Γάλλος από… αέρος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παπαδόπουλο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα (2-1).

Χωρίς ευκαιρίες κύλησαν τα πρώτα λεπτά του του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 57 ο Κρεσπί του Αστέρα με ωραίο γυριστό σουτ «άγγιξε» την ισοφάριση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Κλέιμαν. Έξι λεπτά αργότερα ο Σίτο έγινε αναγκαστική αλλαγή για τους Αρκάδες, λόγω ενοχλήσεων στο στήθος και στα πλευρά. Ο παίκτης του Αστέρα Τρίπολης διακομίστηκε στο νοσοκομείο των Ιωαννίνων με το ασθενοφόρο για αξονική.

Στο 67′ ο Ροσέρο από δύσκολη γωνία προσπάθησε να «καθαρίσει» το ματς για τον ΠΑΣ πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ των γηπεδούχων, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μάντζης έφτασε κοντά στην ισοφάριση με κεφαλιά έστειλε την άουτ!

Μέχρι να σφυρίξει τη λήξη του αγώνα από τον διαιτητή, Παπαδόπουλο δεν άλλαξε κάτι άλλο στο παιχνίδι και ο ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα με 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου) : Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Ροσέρο (90′ Κιάκος), Καραχάλιος, Τζίνο, Παμλίδης, Λεό (76′ Μπάλαν), Κόντε (76′ Ριένστρα)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Καστάνιο (88′ Βαλιέντε), Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης (74′ Άλβαρες), Μουνάφο, Γκος (46′ Αλάγκμπε), Σίτο (64′ Ντιάρα), Ρεγκίς (74′ Μάντζης), Ζουγλής, Μιριτέλο