Super League : Ισοπαλία που δεν βόλεψε κανέναν στις Σέρρες | HIGHLIGHTS

Η Κηφισιά πήγε στις Σέρρες για το ματς με τον Πανσερραϊκό με την πλάτη στον τοίχο. Ουραγός με μια μόνο ισοπαλία κι έξι ήττες αναζήτησε την πρώτη της νίκη σε ένα ματς που έμοιαζε με τελικό.

Την άγγιξε. Πήρε το προβάδισμα στο 43′ με ένα γκολ που έγραψε,,, ιστορία. Δεν ήταν απλά το πρώτο της σε εκτός έδρας αγώνα από τις 28 Οκτωβρίου στον Βόλο, αλλά και χάρμα ιδέσθαι αφού ο Μπιφουμά πήρε την μπάλα μέσα από τρεις αντιπάλους, έκανε δύο ντρίπλες και… πυροβόλησε!

Κατάφερε να εντοπίσει τις αδυναμίες του Πανσερραϊκού στην άμυνα, αλλά από τα μέσα του 2ου ημιχρόνου αποφάσισε να παρατάξει… πούλμαν μπροστά στην εστία της ομάδας.

Κι ο Πανσερραϊκός, γνωστός για τις επιθετικές του ικανότητες την… τιμώρησε με τις δύο πρόσφατες μεταγραφές του. Ο Ουάρντα έδωσε στον Μπεντανκούρ που έγραψε το 1-1 στο 85′.

Από εκεί κι ύστερα το ματς έγινε… ροντέο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν ότι… έχασαν, αλλά στις καθυστερήσεις ήταν η σειρά του τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού Χόβαν να υψώσει το δικό του τείχος. Στην προσπάθεια του Κρισιούμα έκανε την επέμβαση του αγώνα κρατώντας την ισοπαλία.

Η Κηφισιά ήταν εκείνη που πλησίασε πρώτη την αντίπαλη εστία με τον Γκόμπελιτς να εκτελεί από τα αριστερά με δύναμη ένα πλάγιο άουτ, τον Τετέι να μην παίρνει την κεφαλιά, την μπάλα να φτάνει στον Κλωναρίδη, αλλά ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έστειλε με σουτ από το σημείο του πέναλτι την μπάλα άουτ.

Η ένταση ήταν κύριο χαρακτηριστικό των πρώτων λεπτών του ματς, γεγονός το οποίο ανάγκασε τους δυο προπονητές να κάνουν από μια αναγκαστική αλλαγή. Αρχικά ο Χατζηστραβός αντικαταστάθηκε από τον Τόμας, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο Νίλσεν πέρασε στο παιχνίδι τον Μποτία αντί του Λαντρ.

Πανσερραϊκός και Κηφισιά συνέχισαν να παίζουν σκληρά με τους γηπεδούχους να καταγράφουν στο 13′ την πρώτη τους τελική, όταν από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πηλέας από τα αριστερά, ο Άλεξιτς έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Το ματς αναμφίβολα δεν διεκδίκησε, στιγμή, δάφνες ποιότητες με τους δυο αντιπάλους να συνεχίζουν να επιδίδονται στο σκληρό παιχνίδι. Στο 21′ η ομάδα του Νίλσεν, έφτασε στην περιοχή με αξιώσεις, αλλά η κάθετη του Τετέι στον Κλωναρίδη, κόπηκε από την έξοδο του Χοβάν, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο έμπειρος εξτρέμ, μετά την μπαλιά του Μπιφουμά, σούταρε στην κίνηση με τον Σλοβάκο τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού να μπλοκάρει.

Με τον ρυθμό του ματς να έχει πέσει κατακόρυφα και τις δυο ομάδες να ετοιμάζονται να πηγαίνουν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια, τα πλάνα των δυο προπονητών άλλαξαν άρδην. Και αυτό γιατί στο 43′ ο Κρίστινσον βρήκε με βολέ τον Κλωναρίδη, αυτός έπαιξε με τη μια στον Μπιφουμά, ο οποίος αφού «άδειασε» δυο αμυντικούς του Πανσερραϊκού, πλάσαρε πάνω από τον Χοβάν για το 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Εκκίνηση «καρμπόν» με το πρώτο ημίχρονο, αφού ο προπονητής της Κηφισιάς προχώρησε σε δυο αλλαγές λόγω τραυματισμών. Αρχικά στην ανάπαυλα ο Σάντος αντικατέστησε τον Κλωναρίδη, ενώ δευτερόλεπτα μετά το σφύριγμα της έναρξης ο Μποτία, ένιωσε ενοχλήσεις και έγινε αλλαγή στην… αλλαγή, με τον Βαφέα να περνά στη θέση του Ισπανού σέντερ μπακ.

Ωστόσο, οι αναγκαστικές αλλαγές για την ομάδα των βορείων προαστίων, δεν άλλαξαν την εικόνα της στο γήπεδο, αφού ήταν αυτή που έχασε ξανά την πρώτη στιγμή στο δεύτερο μέρος. Ήταν το 55ο λεπτό όταν από φάουλ που εκτελέστηκε από τα δεξιά η μπάλα έφτασε μετά από κόντρες στον Πέιο, αυτός σούταρε με το δεξί, αλλά την έστειλε ψηλά.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 58′ έφτασαν ξανά κοντά στο 2-0! Από την όμορφη πάσα του Τετέι και το overlap του Μασούρα, που έκανε την σέντρα, ο Κρισιούμα έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καταλήγοντας άουτ.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, έκανε την καλύτερη της τελικλη στ ματς στο 61΄με τον Θυμιάνη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πηλέα, όμως ο αρχηγός του Πανσερραϊκού ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης, η οποία δεν καταγράφηκε.

Όμως η Κηφισιά, απάντησε με δυο ευκαιρίες σε επτά λεπτά. Αρχικά στο 66′ από τη σέντρα του Γκόμπελιτς ο Κρισιούμα έκανε το σουτ αλλά ο Χόβαν απέκρουσε με τα πόδια, ενώ στο 73′ ο Μπιφουμά, έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Πανσερραϊκού, σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Πάμπλο Γκαρσία, δεν άλλαξε φιλοσοφία στην τακτική του και προχώρησε σε αλλαγή προσώπων περνώντας στο ματς, Γούλερι και Μπεντανκόρ για να τραβήξουν το… κουπί στην επίθεση, γεμίζοντας την περιοχή της Κηφισιάς.

Έτσι ο Ουρουγουανός δικαιώθηκε αφού στο 85′ η ομάδα του έφερε το ματς στα ίσια! Όμορφη κυκλοφορία της μπάλας, με τον Ουάρντα να ακροβολίζεται αριστερά και να κάνει τη σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Μπεντανκόρ με κεφαλιά νίκησε τον Κρίστινσον ισοφαρίζοντας!

Τα λεπτά κυλούσαν με την Κηφισιά σε παθητικό ρόλο, περιμένοντας να «χτυπήσει» στην κόντρα για να βρει το γκολ της νίκης. Αυτό πήγε να συμβεί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κρισιούμα άλλαξε την μπάλα με τον Κωνσταντακόπουλο, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε δυνατά, αλλά ο Χόβαν έδιωξε σε κόρνερ διατηρώντας το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα ΕΔΩ

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρεμ, Θυμιάνης, Πηλέας, Στάικος (62′ Οικονόμου), Μορέιρα, Μούργος (62′ Μπετανκούρ), Ουάρντα, Χατζηστραβός (9′ Τομάς – 75′ Σοφιανός), Άλεξιτς (75′ Γούλερι).

Κηφισιά (Ντέιβιντς Νίλσεν): Κρίστινσον, Μασούρας (78′ Κωνσταντακόπουλος), Λαντρ (10′ Μποτία – 48′ Βαφέας), Τσάπαν, Γκόμπελιτς, Πέιος, Παπασάββας, Ίλιεφ, Μπιφούμα (78′ Αντερέγκεν), Κλωναρίδης (46′ Ματέους Σάντος), Τετέι.