Γ Εθνική : Κοντά σε μια μεγάλη νίκη βρέθηκε το Πυλί

Ένα πολύ σπουδαίο ματς ήταν το τελευταίο χρονικά της 17ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής.

Στην όμορφη Κω, ο ΑΟ Πυλίου υποδέχτηκε τον πρωτοπόρο του 3ου ομίλου, ΠΑΣ Κόρινθος και μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που δεν έλειψαν οι φάσεις αλλά μόνο το γκολ, οι Πελοποννήσιοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 48ο λεπτό με γκολ του Χαλάτση.

Όμως, η αποβολή του Γκουντρουμπή αμέσως μετά (αρχικά δέχτηκε κίτρινη για καθυστερημένη επιστροφή από τους πανηγυρισμούς και δεύτερη για διαμαρτυρία), έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο ματς και άλλαξε τις ισορροπίες.

Οι νησιώτες αναθάρρησαν και μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών (από το 63′ έως το 68′) έκαναν την ανατροπή, αρχικά με τέρμα του νεοεισελθόντα Τζανουλίνου και στη συνέχεια με του Λάντζιου.

Όπως είναι φυσιολογικό, οι λιγοστοί φίλαθλοι γέμισαν με ενθουσιασμό, όμως αυτός δεν μετατράπηκε σε πανηγυρισμό καθώς στο 87′ ο MVP της αναμέτρησης, Χαλάτσης πέτυχε δεύτερο γκολ για τον ΠΑΣ, το οποίο ήταν και αυτό που έδωσε τον βαθμό στους φιλοξενούμενους.

Οι πρωταθλητές Κορίνθου, μπορεί να μην πήραν το τρίποντο που επιζητούσαν, ωστόσο αύξησαν τη διαφορά από τη δεύτερη Θύελλα Ραφήνας στους τέσσερις βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, το Πυλί έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τη 10η θέση, κερδίζοντας ένα μικρό έδαφος με τους 16 πόντους.

AO Πυλίου (Στέφανος Χατζησεβαστός) : Καζέλης, Μούλας, Μπριλάκης, Πολύζος, Χατζηνικολάου (58′ Τζανουλίνος), Βουκομάνοβιτς, Κότζα, Λάντζιος (86′ Αλεξούδης), Τσιτσεκίδης, Χατζηβασίλης, Αλομπισάτ

ΠΑΣ Κόρινθος (Αντριάν Μπαρμπολούτσι) : Διασσινός, Παπαχρήστος (85′ Τσέλιος), Καλούσης, Αργυρόπουλος, Αναστασόπουλος, Χαλάτσης, Γκίκας (64′ Μερκούρι), Παπουλής (70′ Παπανικολάου), Νικολάου, Ροχάνο, Ζαχαράκης (46′ Γκουντρουμπής)