Serie A : Ντέρμπι μέχρι τέλους στη Ρώμη, από έναν βαθμό στη μάχη για την Ευρώπη (vid)

Ρόμα και Αταλάντα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Ολίμπικο», αποτέλεσμα που τις αφήνει μακριά από την τετράδα και κάνει τους ανταγωνιστές να χαμογελούν. Κοπμάινερς (8′) και Ντιμπάλα (39′ πεν.) τα γκολ της αναμέτρησης.

Ομολογουμένως, είναι έποτέλεσμα το οποίο αφήνει αμφότερες πίσω στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη και συγκεκριμένα την τετράδα και το Champions League.

Το 1ο ημίχρονο είχε εξαιρετικό ρυθμό, με πολλές φάσεις εκατέρωθεν και τους Ρωμαίους να φτάνουν περισσότερες φορές κοντά στο γκολ. Ο Τεν Κοπμάινερς άνοιξε το σκορ για τους «μπεργκαμάσκι» και ακολούθησε ο… βομβαρδισμός των γηπεδούχων, που κατέληξε στο κερδισμένο πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε ο Πάουλο Ντιμπάλα στο 39′.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στον βαθμό προκειμένου να αποφύγουν την ήττα. Έτσι, η Αταλάντα φιγουράρει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ οι «τζιαλορόσι» βρίσκονται στην 8η θέση με έναν βαθμό λιγότερο.