Δεν τα κατάφερε στη Βιτόρια ο Ολυμπιακός (vid)

Ο Ολυμπιακός έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και ηττήθηκε στη Βιτόρια από την Μπασκόνια με 80-69 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» από την περιφέρεια και πήραν ένα προβάδισμα 5π. (11-6) στο 6’. Ωστόσο, ο Αϊζάια Κάνααν ανέλαβε να τους πληρώσει με το ίδιο νόμισμα και με 4/4 από τα 6.75μ., έφερε τα πάνω κάτω (14-17) στο 10’. Με 4 σερί πόντους του Φιλίπ Πετρούσεφ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +7 (14-21) στο 11’, όμως, στη συνέχεια αποσυντονίστηκαν στην επίθεση και επέτρεψαν στην Μπασκόνια -που άνοιξε ξανά πυρ από την περιφέρεια- να απαντήσει με ένα επί μέρους σκορ 17-3 και να βρεθεί εκείνη στο +7 (31-24).

Στο σημείο αυτό τα αντανακλαστικά της ομάδας μας μπήκαν σε λειτουργία… Πίεσε στην άμυνα, πέρασε την μπάλα στη ρακέτα και με ένα επί μέρους σκορ 8-2 μείωσε στον πόντο (33-22), με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, εκτός από την επίθεση, δεν λειτούργησε σωστά ούτε και η άμυνα με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να επιβάλει τον ρυθμό της, να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να ανεβάσει τον δείκτη της διαφοράς στους 14π. (63-49) στο 31’.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να αντιδρούν με ένα σερί 4-0 δια χειρός Φαλ (63-53), όμως, οι Βάσκοι πίεσαν στην άμυνα, εξακολούθησαν να οδηγούν τον Ολυμπιακό σε κάκιστες επιθετικές επιλογές, την ίδια ώρα που εκείνοι «χτυπούσαν» με άνεση μέσα στη ρακέτα, αλλά και από την περιφέρεια. Αποτέλεσμα; Ήλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό (80-64) και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση.

Να σημειωθεί πως περίπου 11.8’’ για το τέλος της 1ης περιόδου Άλεκ Πίτερς και Κώστας Παπανικολάου συγκρούστηκαν στον αέρα στην προσπάθειά τους να μαζέψουν το ριμπάουντ, με αποτέλεσμα ο πρώτος να τραυματιστεί στη μύτη. Ο Αμερικανός φόργουορντ αναγκάστηκε να αποσυρθεί στα αποδυτήρια, ωστόσο, δεν επρόκειτο για κάτι σοβαρό και επέστρεψε στον πάγκο περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Δεκάλεπτα: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69.