LaLiga : “Παραδόθηκε” άνευ όρων στη Λας Πάλμας η Βιγιαρεάλ! (vid)

“Μαγική” βραδιά για τη Λας Πάλμας, που…βύθισε το “υποβρύχιο” και βρίσκεται στο -4 από τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Κιριάν Ροντρίγκες που πέτυχε δύο γκολ στο παιχνίδι (8’ και 63’), ενώ ένα τέρμα σημείωσε ο Χουάν Χερζόγκ (51’).

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό, μετά την εξαιρετική συνεργασία Μολέιρο-Ροντρίγκεθ, ο αρχηγός της Λας Πάλμας με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Για άλλη μία φορά η ομάδα του Μαρθελίνο, πλήρωσε την κακή της αμυντική λειτουργία (τρίτη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος). Μετά το πρώτο 20λεπτο η Βιγιαρεάλ ισορρόπησε το παιχνίδι και είχε δύο πολύ καλές στιγμές. Στο 21ο λεπτό το αριστερό σουτ του Μοράλες, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάγες και στο 35ο λεπτό, το φάουλ που εκτέλεσε ο Ντάνι Παρέχο, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βάγες.

Οι νησιώτες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Μαρθελίνο και στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, όταν στο 52ο λεπτό, μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Ραμίρεθ, με ωραία κεφαλιά ο 19χρονος Χέρζογκ που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα, έγραψε το 2-0. Ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου ο Ροντρίγκεθ, μετά την ασίστ του Μουνιόθ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 63ο λεπτό. Πρώτη φορά στην ιστορία της η Λας Πάλμας πετυχαίνει δύο νίκες μέσα σε μία σεζόν επί της Βιγιαρεάλ.