Premier League : Τρομερή ανατροπή και…buzzer beater για τη Σίτι! (vid)

Τι ματς Θεέ μου! Η Σίτι βρέθηκε να χάνει με 2-1 από τη Νιουκάστλ, πριν καν βγει το ημίχρονο και στα τελευταία 15 λεπτά κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να πάρει και τη νίκη με γκολ του Όσκαρ Μπομπ στο 90+1′!

Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα τα… χρειάστηκε, αλλά μετά και την επιστροφή του Κέβιν Ντε Μπρόινε δεν είχε τίποτα να ανησυχεί. Ο Βέλγος σκόραρε και έβγαλε ασίστ για τον 20χρονο Όσκαρ Μπομπ στο 90+1′, οι «πολίτες» νίκησαν με 3-2 τη Νιούκαστλ και βρίσκονται στο -2 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ και την κορυφή της Premier League.

Τα πράγματα φαινόντουσαν δύσκολα για τη Μάντσεστερ Σίτι, ωστόσο η νίκη και οι τρεις βαθμοί ήρθαν στο… φινάλε. Η Σίτι άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, μετά από ένα φανταστικό γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα με το τακουνάκι, όμως, ο τραυματισμός του Έντερσον και η αναγκαστική αλλαγή του δημιούργησε… ζητήματα στην άμυνα.

Η Νιούκαστλ κατάφερε να γυρίσει το ματς σε 2-1 χάρις σε γκολ των Αλεξάντερ Ίσακ στο 35′ και Άντονι Γκόρντον στον 37′, αλλά η είσοδος του Κέβιν Ντε Μπρόινε στον αγωνιστικό χώρο (69′) άλλαξε όλη τη ροή της αναμέτρησης. Ο Βέλγος έλειψε αφάνταστα στη Σίτι και αυτό φάνηκε αφού μόλις στην… 5η του επαφή με την μπάλα, σκόραρε στο 74′ με υπέροχο πλασέ (2-2).

Στο 90+1 ο Νορβηγός επιθετικός, Όσκαρ Μπομπ βρήκε δίχτυα με απίστευτη ψυχραιμία αφού πρώτα έκανε άψογο κοντρόλ, ωραία προσποίηση και πλασέ για να διαμορφώσει το 2-3 και να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί της ομάδας του που καταδιώκει τη Λίβερπουλ.