Super League 2 : Συνεχίζει το σερί η Athens Kallithea, 3-0 τον Παναθηναϊκό Β

Μια ακόμη νίκη, την 9η φετινή πέτυχε η Athens Kallithea, που δυσκολεύτηκε για 20 λεπτά κόντρα στον Παναθηναϊκό Β αλλά στο τέλος έφτασε στο ευρύ 3-0.

Η ομάδα του “Ελ Πάσο” έφτασε τους 30 βαθμούς και παραμένει μόνη στην κορυφή (στο +1 από τα Χανιά), ενώ οι “πράσινοι” διατηρούνται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Η δεύτερη ομάδα του “τριφυλλιού” έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές από το 21ο λεπτό της αναμέτρησης, λόγω αποβολής του Τουρκοχωρίτη, μια εξέλιξη που άλλαξε την εικόνα του αγώνα.

Το ματς στα πρώτα του λεπτά ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση στο 9ο λεπτό, με τον Λίλο να αποκρούει το σουτ του Ντεμέτριους. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός Β έμεινε με 10 παίκτες λόγω της δεύτερης κίτρινης του Τουρκοχωρίτη.

Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Κυνηγόπουλου. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Athens Kallithea διπλασίασε τα τέρματά της, με γκολ του Λουκίνα, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Λίλο. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή Μπουρουζίκα για χέρι του επιθετικού της Καλλιθέας, όμως ο ρέφερι έδειξε κανονικά τη σέντρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το “τριφύλλι” ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 69ο λεπτό έφτασε κοντά στο να σκοράρει, αλλά το σουτ του Φουρτάδο έξω από την περιοχή πέρασε άουτ. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός είχε κάποιες καλές προϋποθέσεις, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις.

Στην τελευταία ουσιαστικά φάση του αγώνα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Βασιλόγιαννη να σκοράρει από κοντά.

Athens Kallithea (Aλέκος Βοσνιάδης) : Κότσαρης, Μεχίας, Τσιβελεκίδης ( 84΄Βλάχος), Μανθάτης, Μπολούλης, Ματίγια, Ρομαό (79΄ Τόρες), Κυνηγόπουλος, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους (67΄ Τσιντώνης), Λουκίνας (67΄Νεκούλ).

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Λίλο, Σιδεράς, Φικάι, Βουτσάς (78΄Φρόκου), Φουρτάδο (78΄ Μπιλάλ), Κυριόπουλος ( 84΄Κάτρης), Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης (46΄ Λάμψιας), Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς (68΄ Αθανασακόπουλος)