Διά…πυρός και σιδήρου από το Ζηρίνειο ο Ολυμπιακός (vids)

Ματς για γερά…νεύρα στο Ζηρίνιο, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται σε μεγάλο βαθμό από την Κηφισιά αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη χάρη σε γκολ του Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός βρήκε πρώτος δύο γκολ με τον Μασούρα και πέναλτι του Ναβάρο, αλλά στη συνέχεια το παιχνίδι είχε απίστευτη εξέλιξη. Ο Ρέτσος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με τον Μιλίσεβιτς να μειώνει πριν το ημίχρονο για την Κηφισιά. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Οζέγκοβιτς, ενώ ακυρώθηκαν δύο τέρματα των Πειραιωτών με Μασούρα και Ελ Αραμπί, αλλά ο Μαροκινός επιθετικός βρήκε ξανά τα δίχτυα και ο Ολυμπιακός έφθασε τελικά στο 3-2 και τη νίκη στο ματς για τη 18η αγωνιστική της Super League 1.

Πολύ γεμάτο ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» νωρίς, με τον Γιώργο Μασούρα να εξαπολύει έναν κεραυνό και να ανοίγει το σκορ.

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία του παιχνιδιού, προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα και τα κατάφεραν 39ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση του νεοαποκτηθέντα, Φραν Ναβάρο.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ θα έχει ένα εύκολο απόγευμα στην Κηφισιά, ο Παναγιώτης Ρέτσος, δέχτηκε δεύτερη κίτρινη στο 45ο λεπτό και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια, αφήνοντας τον σύλλογο του, με έναν παίκτη λιγότερο.

Σαν να μην έφτανε αυτός, στην επόμενη ακριβώς φάση, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2, με ωραίο μακρινό σουτ του Ιβάν Μιλίσεβιτς και έστειλε την ομάδα του στην ανάπαυλα, με καλή ψυχολογία.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να ξεκίνησε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας μάλιστα και τρίτο γκολ με τον Μασούρα, το οποίο όμως ακυρώθηκε έπειτα από την επέμβαση του VAR, όμως η συνέχεια θα ήταν δύσκολη για τους Πειραιώτες.

Στο 64ο λεπτό, ο Ογκνιέν Οζέγκοβιτς, έφερα στα ίσα τις δύο ομάδες, καθώς νίκησε τον Τζολάκη από την άσπρη βούλα και έκανε το 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν και δεύτερο γκολ τους να ακυρώνεται από το VAR, έπειτα από αρκετή ώρα συζήτησης και συνεννόησης, καθώς ο Γιούσεφ Ελ Αραμπί ήταν εκτεθειμένος, σύμφωνα με την απόφαση των διαιτητών.

Η αναμέτρηση συνέχισε να είναι συναρπαστική και γεμάτη πάθος και ένταση. Ο Μαροκινός δεν τα παράτησε και σε μια φάση παρόμοια με το γκολ που πέτυχε λίγο νωρίτερα και ακυρώθηκε, ξαναβρήκε δίχτυα αυτήν τη φορά από κανονική θέση, γράφοντας το τελικό 2-3 και δίνοντας πολύτιμους βαθμούς στους «ερυθρόλευκους».

Κηφισιά (Ντέιβιντ Νίλσεν) : Κρίστινσον, Μασούρας, Γκόμπελιτς, Ιπαλίμπο (90+7′ Νίνης), Βαφέας, Ίλιεφ (65’ Κλωναρίδης / 77’ λ.τρ. Κωνσταντακόπουλος), Πέιος, Μιλίσεβιτς, Μπιφουμά, Κρισιούμα, Οζέγκοβιτς.

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ) : Τζολάκης, Ροντινέι (84’ Μάρτινς), Κίνι, Μπιανκόν, Ρέτσος, Καμαρά (84’ Αλεξανδρόπουλος), Καρβάλιο, Μασούρας, Φορτούνης (89’ Ορτέγκα), Ποντένσε (46’ Ντόη), Ναβάρο (64’ Ελ Αραμπί).