Basket League : Στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε… γκάζι ο Ολυμπιακός κόντρα στον Κολοσσό | HIGHLIGHTS

Με επιμέρους σκορ 44-20 στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ του Κολοσσού (71-52) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» θα πάνε στο κλειστό του ΟΑΚΑ την επόμενη Δευτέρα (22/1, 20:15) για το ντέρμπι των «αιωνίων αντιπάλων» κόντρα στον Παναθηναϊκό σε απόσταση ενός βαθμού από τους πρώτους και αήττητους «πράσινους».

Σκιά του εαυτού τους ήταν στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι». Έλλειψη δημιουργίας, αστοχία και λάθη δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να επιβάλλει τον ρυθμό της και οριακά έκλεισε την πρώτη περίοδο με θετικό πρόσημο, χάρη στο τρίποντο του Τόμας Γουόκαπ (14-11). Ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε σε θέση οδηγού μέχρι το 17’ (25-20, το +5 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ως εκείνο το σημείο), όμως, ο Κολοσσός «χτύπησε» από περιφέρεια και με ένα επί μέρους σκορ 12-2 έφερε τα πάνω κάτω (27-32) στο 20’.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν αρκετά την επιθετική τους εικόνα, όμως, η υπεροχή του Νίκολα Μιλουτίνοφ στη ρακέτα και τα τρίποντα του Αϊζάια Κάνααν δεν ήταν αρκετά για την ομάδα μας, προκειμένου να ελέγξει απόλυτα το ματς. Ο Κολοσσός, εκμεταλλευόμενος και την υπεροχή του στα ριμπάουντ, παρέμεινε σταθερά σε απόσταση αναπνοής (47-44) στο 29’. Κάπου εκεί, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αποφάσισαν να ανεβάσουν ταχύτητα… Πίεσαν αποτελεσματικά στην άμυνα, πήγαν σε καλές επιλογές στην επίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 13-4 πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (59-48) στο 34’. Και κάπου εκεί η υπόθεση νίκη, κρίθηκε οριστικά… Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δυνάμεις να αντεπιτεθούν και οι «ερυθρόλευκοι» -παρά τα αβίαστα λάθη τους- φρόντισαν δώσουν στην επικράτησή τους πανηγυρικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52.