Serie A : “Ξέσπασε” στη Φροζινόνε η Αταλάντα (vid)

Εύκολη βραδιά για την Αταλάντα, η οποία επικράτησε με το ευρύ 5-0 της Φροζινόνε, για την 20ή αγωνιστική της Serie A.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα από το Μπέργκαμο ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 33 βαθμούς, όσους έχει και η Λάτσιο, ενώ η Φροζινόνε παρέμεινε στη 15η θέση με 19 πόντους.

Στα του παιχνιδιού, οι «μπεργκαμάσκοι» ήταν καταιγιστικοί και προηγήθηκαν στο 6ο μόλις λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοπμάινερς. Λίγα λεπτά αργότερα και χωρίς να σηκώσουν το πόδι από το γκάζι, πέτυχαν δύο γκολ ακόμη σε διάστημα δύο λεπτών. Πρώτα ο Έντερσον στο 13΄ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να έρθει στο 14′ ο Σαρλ ντε Κετελάρ να «καθαρίσει» το παιχνίδι.

Στην επανάληψη, η Αταλάντα, όχι μόνο διαχειρίστηκε το προβάδισμα της χωρίς να κινδυνέψει, αλλά έδωσε και διαστάσεις θριάμβου στο ματς με τον Τζαπακόστα να κάνει αρχικά το 4-0 και τον Χολμ να γράφει το τελικό 5-0 στο 91′ λεπτό.