Ολοκλήρωσε τον όμιλο με ήττα ο Ολυμπιακός και περιμένει (vid)

Δεν τα κατάφερε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στην Τουρκία, αφού ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-22, 25-17, 25-18) από την πανίσχυρη Ζιράτ, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Στην τελευταία «μάχη» των ομίλων στην Άγκυρα, ο Ολυμπιακός , αν και είχε στα… χέρια του το πρώτο σετ (20-22), το έχασε με 25-22 και στη συνέχεια, επηρεάστηκε ψυχολογικά, γνωρίζοντας την ήττα από τους παντοδύναμους πρωταθλητές Τουρκίας, αήττητους με «έξι στα έξι», που στοχεύουν στην κατάκτηση του φετινού Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» κάτοχοι του Challenge Cup, ολοκληρώνοντας τη φάση των ομίλων του Champions League, περιμένουν, πλέον, το αποτέλεσμα του Ζάκσα-Ροζελάρε (21:30), για να μάθουν την ευρωπαϊκή τους συνέχεια…

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-1 και 5-2, όμως με μπλοκ του Παγένκ, ισοφάρισε σε 6-6, με τον Κουμεντάκη να δίνει προβάδισμα (6-7), με μπλοκ. Πρώτος χρόνος του Παγένκ και 8-6 οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, με τον Κουμεντάκη να κερδίζει άσσο, για το +3 (7-10). Η Ζιράτ ισοφάρισε σε 11-11, ο Ιντάλγκο έβαλε ξανά μπροστά (11-12) τον Ολυμπιακό, ο οποίος βρέθηκε πίσω με 15-14 και 16-15. Ο Κουμεντάκης πήρε νέο άσσο, για το 17-16 και στη συνέχεια, Ιντάλγκο (17-18) και Στερν (18-19) κράτησαν το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και πάλι στο +2 (19-21), με τον Κουμεντάκη, ο Στερν «έγραψε» το 22-20, με φοβερό χτύπημα, όμως το σκηνικό άλλαξε. Για την ακρίβεια, οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαθαν «μπλακ άουτ» και η Ζιράτ, με 5-0 σερί, έκανε το 25-22 και κατέκτησε το πρώτο σετ (1-0).

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0, με πόντο του Τράβιτσα, αλλά η Ζιράτ προσπέρασε (4-3). Ο Παγένκ ισοφάρισε (4-4), όμως οι Τούρκοι ξέφυγαν με 10-5 και στη συνέχεια, με 15-7. Ο Ζουπάνης μείωσε σε 15-8 για τους Κυπελλούχους Ευρώπης, που πλησίασαν σε 18-12, με μπλοκ άουτ του Παγένκ. Άσσος του Παγένκ και 21-16, όμως η τουρκική ομάδα συνέχισε την κυριαρχία της και έφτασε στο 2-0 σετ, με 25-17. Στο τρίτο σετ, ο Κουμεντάκης μείωσε σε 5-4, με μπλοκ, του Κουμεντάκη, αλλά η διαφορά των Τούρκων πήρε μεγάλες διαστάσεις ξανά (13-7, 14-8). Με πλασέ του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 16-10, η Ζιράτ έφτασε στο 20-13, όμως ο Ιντάλγκο μείωσε σε 22-16 και 22-18. Ωστόσο, η Ζιράτ έφτασε στο 25-18 και στο τελικό 3-0.

Τα σετ (3-0): 25-22, 25-17, 25-18